Większość osób lubi rosół, za jego aromat i klarowność. Jednak niektórzy nazywają go wodą z kluskami. Na takie określenie z pewnością nie zasługuje, choć rzeczywiście do zawiesistych zup nie należy. A wiecie, dlaczego do rosołu warto dodać ocet? Wystarczy wlać go łyżkę, a zupa nabierze lepszych właściwości.
Rosół gotuje się na mięsie i warzywach, jednak zwyczajowo tych składników nie podaje się w zupie. Ta zupa jest bowiem wywarem, co oznacza, że chodzi w niej głównie o smak i aromat, które przechodzą z mięsa i warzyw do wody. Można jednak polepszyć jej walory, dodając ocet.
Kotlety schabowe marynowane w jogurcie i musztardzie
CZYTAJ DALEJDlaczego do rosołu warto dodać ocet?
Znawcy sztuki kulinarnej, dodają do rosołu trochę octu. Dlaczego? Ponieważ ten kwas pomaga rozpuścić tkankę chrzęstną i inne tkanki łączne zawarte w kościach. W wyniku tego rosół staje się nieco gęściejszy i pożywniejszy, gdyż zawiera więcej składników odżywczych.
Jaki ocet jest najlepszy? Rodzaj octu nie ma większego znaczenia. I tak dodaje się go 1-2 łyżki, więc nie będzie w zupie wyczuwalny. Możesz więc sięgnąć po ocet winny, jabłkowy czy spirytusowy.
Kiedy dodać ocet? Ocet wlewa się do rosołu w trakcie gotowania, gdy już wszystkie składniki znajdują się w garnku. Tradycyjnie rosół gotuje się na niewielkim ogniu, który sprzyja przechodzeniu składników smakowych i aromatycznych do wywaru.
Inne sposoby na pożywny rosół
Podobne działanie jak ocet, będzie też miał sok z cytryny. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jego smak może być wyczuwalny w wywarze. Nie paruje bowiem, tak szybko, jak kwas octowy.
Jeśli chcesz w inny sposób zwiększyć pożywność tej zupy, podaj ją z kawałkami warzyw i mięsa. Pokrojona marchewka i kawałek mięsa bez kości, nie tylko doda rosołowi trochę kalorii, ale też sprawi, że będzie wyglądał apetycznie. Oczywiście nie przesadzajcie z ilością tych dodatków, bo zupa straci charakter wywaru.
Jeśli chcesz poznać dokładną recepturę na rosół z gęsi, zajrzyj na naszą stronę. Znajdziesz tu też informację, dlaczego do rosołu warto dodać szklankę zimnej wody.
ocet
Źródło zdjęcia: canva/takasuu
9 niezwykłych patentów kulinarnych Magdy Gessler. Numer 4 wprawi w osłupienie każdego Polaka
Magda Gessler jest niekwestionowaną ikoną polskiej sceny kulinarnej. Gwiazda od lat przemierza nasz kraj i zaskakuje swoimi "kuchennymi rewolucjami". Restauratorka zna się na gotowaniu jak mało kto i chętnie dzieli się swoimi patentami. Z przyjemnością zaprezentujemy Wam kilka z nich!
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: haps