Jakie ogórki wybrać do kiszenia?
Dla wielu osób kiszone ogórki mogą wydawać się łatwe w przygotowaniu, lecz prawda jest zupełnie inna. W praktyce należy pamiętać o wielu zagadnieniach, takich jak gatunek ogórków, ich wygląd, rodzaj soli czy dodatków, które nadają kiszonce smak. Nawet niewielki błąd może bowiem sprawić, że cały produkt będzie niesmaczny.
Najlepszymi odmianami ogórków do kiszenia są: Borus, Julian, Andrus, Śremianin oraz Octopus. Warto wybierać młode warzywa o jasnej skórce i średniej wielkości. Taki wygląd gwarantuje, że hodowca nie przenawoził ich związkami azotu, które przyspieszają gnicie ogórków w słoikach. Wszystkie składniki powinny być dokładnie oczyszczone, a ewentualne uszkodzenia należy odciąć.
Do kiszenia doskonale sprawdza się niejodowana sól kamienna, ponieważ jod spowalnia proces fermentacyjny, a dodatkowe minerały zawarte w soli kamiennej, poprawią smak przetworu. Nie zalecamy korzystania z suszonych przypraw - pod wpływem długiego moczenia wydobywa się z nich goryczka, która następnie przenika do kiszeniaków.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Przepis na najlepsze i najprostsze ogórki kiszone
Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy reakcję Włocha na zjedzenie polskich ogórków małosolnych. Ten tekst poświęcony został domowemu soku z aronii.
Składniki:
-
ogórki gruntowe
-
woda
-
sól
-
czosnek
-
łodygi kopru razem z baldaszkami nasion oraz liśćmi
-
korzeń chrzanu
-
liście chrzanu
-
liście dębu
Ogórki dokładnie umyj z pomocą gąbki. Wszelkie zanieczyszczenia przeszkodzą w odpowiedniej fermentacji. Wodę wlej do garnka, wsyp do niej sól (2 łyżki na jeden litr) i doprowadź ją do wrzenia. Gotuj przez 10 minut.
Odstaw zalewę na bok, aż całkowicie ostygnie. Słoik wyłóż na dnie liśćmi dębu oraz chrzanu. Wrzuć do niego czosnek, korzeń chrzanu, a także baldachimy kopru.
Ułóż w nim pionowo i ściśle wszystkie ogórki, a następnie zalej całość wodą. Zakręć słoik mocno i odstaw w ciemne i chłodne miejsce. Po około 3 tygodniach w temperaturze 12 stopni Celsjusza ogórki będą gotowe.
Źródło: canva.com/BreakingTheWalls
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: gotowanie.onet.pl