Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-06-21T100302.961

źródło: canva/adisa

Kawa i czekolada znikną ze sklepowych półek?

21 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Kawa, czekolada oraz soja już wkrótce mogą zniknąć ze sklepowych półek. Powodem takiej sytuacji są susze. Naukowcy przewidują, że do 2050 roku ilość produktów importowanych do Unii Europejskiej może zmniejszyć się aż o 44 procent.

Chyba nikt nie wyobraża sobie sklepów bez kawy oraz czekolady. Są to bardzo popularne produkty, które często goszczą w naszych domach. Niestety, już wkrótce mogą stać się one jedynie miłym wspomnieniem.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Kawa zniknie ze sklepowych półek?

Badania, które zostały opublikowane w magazynie Nature Communicaions, wskazują, że prawie połowa produktów, które są importowane z Europy z Brazylii, Indonezji, Turcji i Chin może zniknąć ze sklepowych półek.

Powodem takiej sytuacji są nasilające się susze. Zagrożone są przede wszystkim plantacje kawy, kakaowca oraz soi. Nie jest to koniec złych wieści. Niedawno podawaliśmy również informacje, o tym, że ze sklepowych półek mogą zniknąć również banany.

kawa w upały

kawa w upały

źródło: canva/adisa

Długotrwałe susze są prawdziwą zmorą plantatorów. Ich powodem są zmiany klimatyczne. To właśnie z nimi wiąże się m.in. wydłużenie okresów suszy na terenie Ameryki Południowej.

Projekt bez tytułu (76)

Na co powinniśmy zwracać uwagę kupując lody w upalne dni?

CZYTAJ DALEJ

Smutne wieści dla konsumentów

Niestety, brak kawy i czekolady z pewnością dotknie większość z nas. Są to w końcu bardzo popularne produkty, bez których niemal nie wyobrażamy sobie życia. Naukowcy uważają jednak, że jeszcze większym problemem może być o ograniczenie importu soi.

Większość jej upraw wykorzystywana jest na paszę dla zwierząt. Ograniczenie jej dostaw może zmusić przemysł mięsny oraz mleczarski do ograniczenia produkcji, co zapewne będzie się wiązało ze sporymi podwyżkami cen.

Niestety, wnioski nie są optymistyczne. Jesteśmy globalnie połączeni z innymi krajami poprzez handel i katastrofy klimatyczne mogą bezpośrednio wpłynąć na nasze życie. Nawet na nasze codzienne wybory w sklepie spożywczym.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: tech wp

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >