Smakosze.pl
banany

pixabay/PhotoMIX-Company

Banany znikną ze sklepowych półek?

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Banany to jedne z najpopularniejszych owoców. Są tanie i dostępne przez cały rok, więc nic dziwnego, że wykorzystujemy je na wiele kreatywnych sposobów w kuchni. Niestety, pojawiły się bardzo niepokojące wieści. Okazuje się, że te owoce lada moment mogą na zawsze zniknąć ze sklepowych półek.

Banany to tak popularne owoce, że wydaje się niemal niemożliwe, że mogą kiedykolwiek zniknąć ze sklepowych półek. Niestety, prawda jest dość przygnębiająca. Już wkrótce, banany mogą zostać zastąpione modyfikowanymi genetycznie zamiennikami.

Koniec bananów?

Chociaż pogłoski o końcu bananów brzmią niczym ponury żart, to niestety są prawdą. Naukowcy ostrzegają przez chorobą, która zaatakowała banany w Peru i Wenezueli. Kraje te są największymi eksporterami tych owoców na świecie.

Nie jest to koniec smutnych wieści. Wiele wskazuje na to, że groźna choroba rozprzestrzenia się także w innych krajach Ameryki Południowej. Niestety, aktualnie wdrażane środki mające ją zatrzymać, jak na razie nie przynoszą żadnych efektów.

Za chorobę bananów odpowiedzialny jest TR4, jest to szczep grzyba, który niestety powoduje więdnięcie bananów. Eksperci od lat informują o jego szkodliwości, ale niestety wygląda na to, że reakcja na ten problem pojawiła się za późno. Są już pierwsze spekulacje, czym mogłyby zostać zastąpione banany.

Co może zastąpić banany?

Wiele osób nie wyobraża sobie kuchni bez bananów. Owoce te należą w końcu do jednych z najpopularniejszych na świecie. Dlatego, gdy pojawiły się pogłoski o ich zagrożeniu, naukowcy od razu zaczęli się zastanawiać czym można je zastąpić.

Eksperci planują już badania nad zmodyfikowanymi genetycznie bananami, które mają być całkowicie odporne na niebezpieczną chorobę TR4. Na ten moment ciężko stwierdzić, czy genetycznie modyfikowane banany będą cieszyły się tak wielką popularnością, jak "pierwotne owoce".

undefined

Genetycznie modyfikowana żywność w dalszym ciągu budzi sporo kontrowersji. Natomiast jej produkcja może wiązać się z ogromnymi kosztami. Nie wiadomo, czy produkcja modyfikowanych bananów będzie po prostu opłacalna.

Miejmy nadzieję, że sytuacja zostanie jednak opanowana i jak najdłużej będziemy cieszyć się tymi owocami. Będziemy na bieżąco informować na temat ewentualnych zmian w tym temacie.

Polecamy również nasze pozostałe artykuły. Niedawno pisaliśmy między innymi o fatalnych konsekwencjach wyjścia na zakupy spożywcze oraz niezwykłych właściwościach liści winorośli.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: tech wp

Podobne artykuły

Plastikowe opakowania

Produkty

Od 1 lipca ze sklepów znikają plastikowe opakowania

Czytaj więcej >
1000-letnie jajo kury

Produkty

Niesamowite, 1000-letnie jajko znalezione w Izraelu

Czytaj więcej >
Zdrowe jedzenie dla dzieci

Produkty

Rząd obniża stawki dla dostawców. Zdrowa żywność w szkołach pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto skusić się na flądrę bałtycką?

Czytaj więcej >
Kobieta pracująca na zbiorze truskawek

Produkty

Podwyżki płac dla zbierających truskawki

Czytaj więcej >

Produkty

Najniższa cena truskawek w sezonie, tylko jeden warunek

Czytaj więcej >