Kotlety mielone z cukinią
Kotlety mielone z cukinią
Doskonały pomysł na danie w sezonie obfitującym w tanie i pyszne cukinie: połączenie mięsnych kotlecików i placków z cukinii. Cukinia sprawia, że kotlety są wyjątkowo soczyste i aromatyczne.
Dodatki do kotletów mielonych z cukinią
Kotlety mielone z cukinią okazują się bardzo delikatne i soczyste. Świetnie komponują się z różnymi dodatkami: ziemniakami, kaszami cz makaronem. Sprawdzają się dobrze w bułkach, jako kanapki lub burgery, jednak będą zbyt miękkie do grillowania, więc po prostu usmaż je zgodnie z przepisem.
Cukinia to warzywo uniwersalne, które doskonale komponuje się z innymi produktami. Jest bardzo uniwersalna, a przygotowane na jego bazie potrawy wyróżniają się niską kalorycznością, stąd propozycja urozmaicenia swojego codziennego menu i przygotowania kotletów mielonych z cukinią .
Cukinia - wartości odżywcze
Cukinia, warzywo o niskiej zawartości węglowodanów ma o wiele więcej do zaoferowania, niż mogłoby się wydawać. Jest niskokaloryczna i niskowęglowodanowa oraz zawiera dużo korzystnych dla ludzi składników odżywczych.
Cukinia jest pełna witaminy C, potasu i magnezu. Zawiera też niewielką dawkę kwasu foliowego. Oprócz tych witamin i minerałów cukinia dostarcza również bardzo zdrowych związków zwanych karotenoidami - w szczególności luteiny i zeaksantyny. Karotenoidy gromadzą się w ludzkiej skórze, kiedy regularnie spożywamy produkty w nie bogate. Nagromadzenie to chroni naszą skórę przed promieniami UV i zanieczyszczeniami - zgodnie z badaniami naukowymi - a także może spowolnić starzenie się skóry, pomagając jej utrzymać nawilżenie i elastyczność.
Wskazówki dotyczące przygotowania kotlecików mielonych z cukinii
Do przygotowania kotletów mielonych użyj świeżej, surowej cukinii, nie trzeba jej gotować;Po starciu, zmieleniu lub pokrojeniu cukinii, należy pamiętać o jej odsączeniu z nadmiaru wody; w tym celu masę z cukinii trzeba osolić, a następnie włożyć do durszlaka i pozostawić do odcieknięcia;Cukinię możesz zmielić w maszynce do mięsa, zetrzeć lub po prostu pokroić w małe cienkie paski, zmieni to tylko konsystencję klopsików;Podczas smażenia warto dodać dowolne przyprawy i przyprawy, które lubisz.
Kotlety mielone z cukinii można przechowywać w lodówce do 3 dni, a w zamrażarce do 2 tygodni, dzięki czemu nie utraci jej smaku i jakości.
Przepis na kotlety mielone z cukinii
Smażone kotlety z mięsa mielonego i cukinii są świetne na lunch lub kolację z dodatkami i świeżą sałatką. Fani mięsa na pewno je pokochają!
Chociaż może się to wydawać skomplikowane, zrobienie tych kotletów wcale nie jest trudne. To mieszanka składników, maczanych w bułce tartej, a następnie smażonych na patelni. Bardzo łatwe do wykonania!
Składniki:
500 g mieszanego mięsa mielonego1 jajko300 g cukinii100 ml mleka1 bułka lub 100 g białego chleba1 cebula2-3 ząbki czosnkuRozmarynMajeranekPaprykaSólZmielony czarny pieprzOlej do smażenia100 g bułki tartej
Sposób przygotowania:
1. Cukinię umyj, a następnie zmiel, zetrzyj lub pokrój; powstałą masę posól i zostaw na sicie, do odcieknięcia.
2. Pieczywo porwij na kawałki i włóż do miski. Mleko wlej do małego rondelka i podgrzej, aby łatwiej było namoczyć w nim chleb. Uważaj, żeby nie zagotować mleka - wystarczy, że będzie ciepłe. Wlej mleko do pieczywa i wymieszaj ręką. Pieczywo powinno być namoczone, ale nie powinno pływać w mleku, w przeciwnym razie kotlety nie zachowają kształtu.
3. Obierz cebulę i czosnek. Cebulę i czosnek posiekaj drobno.
4. Cebulę, czosnek, mięso mielone, bardzo dokładnie odsączoną (i odciśniętą) cukinię i jajko włóż do misy z pieczywem nasączonym mlekiem . Dodaj odrobinę rozmarynu, majeranku, papryki, aby nadać kotletom pięknego aromatu. Nie dodawaj jednak zbyt dużo przypraw - w tym przypadku mniej znaczy więcej. Dodaj sól i pieprz wedle uznania. Wszystko dobrze wymieszaj ręcznie, aż składniki będą równomiernie wymieszane.
5. Następnie weź drugą miskę i wlej trochę wody (wystarczy połowa miski). Użyj tej wody do moczenia rąk, dzięki czemu farsz się do nich nie przyklei. Zwilż ręce w wodzie, strząśnij nadmiar, weź niewielką ilość farszu (wielkości około dużej łyżki) i uformuj rękami w kulkę. Przygotowaną kulkę połóż na desce do krojenia lub talerzu. Z reszty farszu przygotuj kulki, powinno być ich około 20 sztuk w zależności od wielkości.
6. Rozgrzej olej na dużej, solidnej patelni; na talerz wysp trochę bułki tartej; bierz po kolei kulki z mielonego mięsa i cukinii, spłaszcz je nieco płasko między dłońmi i obtaczaj je z obu stron w bułce tartej. Aby uzyskać lepszy efekt, upewnij się, że są równomiernie pokryte bułką tartą.
7. Zmniejsz ogień i umieszczaj kotlety partiami na patelni. Smaż je na średnim ogniu na złoty kolor. Odwróć kotlety i smaż, aż kotlety będą złotobrązowe z obu stron.
8. Podawaj ciepłe kotlety z mięsa mielonego i cukinii z ziemniakami i koperkiem, kaszą lub makaronem i sałatką, lub buraczkami.