Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-09-18T202729.034

canva/adisa

Lidl promuje niemarnowanie żywności

18 Września 2021

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Niemarnowanie żywności to ostatnio popularny trend. Przyłączyła się do niego też sieć sklepów Lidl, promując niemarnowanie żywności wśród swoich klientów. W ramach tego proekologicznego działania sieć stworzyła nawet książkę kucharską z przepisami z resztek.

Marnowanie żywności jest nieekologiczne i nieekonomiczne. Dlatego w swojej najnowszej kampanii edukacyjnej „Sztuka niemarnowania" Lidl Polska zachęca: „Każdy może być artystą i nie marnować produktów spożywczych". Sieć przygotowała specjalny e-book z przepisami na dania przygotowane z resztek i bez resztek.

Partnerami akcji są Caritas Polska oraz Federacja Polskich Banków Żywności, z którymi Lidl Polska współpracuje od początku swojej działalności. Wspólnie podejmują działania edukacyjne w zakresie niemarnowania żywności. Lidl uczestniczy też w projekcie jadłodajni Caritas. Każdego roku w sklepach Lidl Polska są organizowane zbiórki żywności dla potrzebujących.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Lidl Polska zachęca do idei niemarnowania żywności już na etapie planowania zakupów. Najpierw zobacz, jakie masz w domu produkty i pomyśl, co możesz z nich przygotować. Jeśli masz braki, zrób listę zakupów i kup to, co konieczne. Nie rób dużych zapasów, bo wtedy łatwiej o zepsucie się i zmarnowanie żywności.

Pamiętaj też o regularnym przeglądaniu lodówki i szafek kuchennych i sprawdzaniu daty przydatności do spożycia produktów spożywczych. W pierwszej kolejności staraj się zużywać produkty świeże i te, którym kończy się termin przydatności do spożycia.

Jeśli istnieje ryzyko, że jakieś świeże produkty mogą się zepsuć, weź pod uwagę ich przetworzenie. Świeże owoce, warzywa czy grzyby możesz zamrozić lub ususzyć. Będą jak znalazł na późniejszy czas.

Kampania „Sztuka niemarnowania” rozpoczęła się w sklepach sieci Lidl Polska 13 września i potrwa trzy tygodnie. 

rosół

Jak ugotować idealnie złocisty rosół?

CZYTAJ DALEJ

Inne działania sieci Lidl w zakresie niemarnowania żywności

Lidl Polska stara się optymalizować zamówienia i dostawy żywności tak, by na sklepowych półkach było tyle produktów, ile potrzebują klienci. We wszystkich sklepach Lidl Polska został też wprowadzony projekt „kupuję, nie marnuję”. Polega on na znacznej przecenie produktów, które są w pełni wartościowe, ale ich termin przydatności do spożycia dobiega końca.

Od początku obowiązywania Ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności Lidl Polska przekazał Caritas Polska ponad 90 ton żywności o wartości ponad 1,5 mln zł. Natomiast owoce, warzywa i pieczywo, które stracą już świeżość sieć Lidl, przekazuje do przeróbki na biogaz.

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy 

Jak dobrze znasz potrawy z czasów PRL-u? Nie bądź zbyt pewny siebie, tylko geniusz zgadnie wszystkie odpowiedzi

Pytanie 1 z 10

Z czego najczęściej jadano kotlety w czasach PRL-u?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: fakt

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

śliwki

Produkty

Dlaczego warto jadać śliwki?

Czytaj więcej >
Jaja na blacie

Produkty

Co oznacza kolor skorupki jajka?

Czytaj więcej >
Kiszona kapusta w misce

Produkty

Jak przygotować kiszoną kapustę na zimę?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy warto zjeść banana na pusty żołądek?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy warto pić mleko "prosto od krowy"?

Czytaj więcej >
Bazylia w słoikach

Produkty

Jak dbać o bazylię ze sklepu?

Czytaj więcej >