Smakosze.pl Porady Mielę i dodaję do wody i drożdży. Borowiki rosną nawet na moim parapecie
canva/RenataKa

Mielę i dodaję do wody i drożdży. Borowiki rosną nawet na moim parapecie

16 października 2023

Grzyby uwielbia wielu smakoszy. Nie zawsze jednak ich zbiory są owocne. Mało kto wie, że niektóre okazy można hodować w domu. W ostatnim czasie znalazłam prosty patent na pozyskanie borowików. Byłam zaskoczona jak niewiele potrzeba, by urosły.

Grzyby można uprawiać w domu

Jeśli myśleliście, że alternatywą dla zbierania grzybów jest tylko kupowanie ich na straganie za spore pieniądze, to z radością mogę wam powiedzieć, że nie. Część z nich można wyhodować w domu i jest to dobra informacja nie tylko dla osób, które nie mają doświadczenia w grzybobraniu.

W domowym zaciszu najłatwiej uprawia się co prawda pieczarki i boczniaki, ale borowiki też jesteśmy w stanie wyhodować. Proces szybki nie jest, ale warto spróbować, bo nie wymaga wiele wysiłku, a efekty będą bardzo przyjemne.

Alternatywa dla zbierania grzybów.jpg
canva/MarekPhoto's Images
Rodzina non stop prosi mnie o to ciasto. Do jego zrobienia nie potrzebuję wcale piekarnika

Jak uprawiać borowiki w domu?

Do domowej hodowli skarbów lasu przyda się grzybnia. Możemy ją przygotować samodzielnie poprzez zmielenie dwóch dojrzałych borowików i połączenie ich z 4 litrami wody oraz 50 gramami drożdży piekarniczych.

Naczynie z taką mieszanką odstawiamy w ciepłe i zacienione miejsce na 14 dni , po których rozwadniamy ją do objętości 10 litrów. Posłuży do podlania ziemni w doniczkach.

Aby borowiki się „przyjęły” należy na podłożu umieścić korę brzozy, liście dębu i igły drzew iglastych np. świerku. Będą imitować naturalne warunki wzrostu tych grzybów. Zachowując temperaturę 15-17 stopni Celsjusza w końcu doczekamy się własnych okazów.

Jak wykorzystać borowiki w kuchni?

Tak pozyskane grzyby będą idealnym dodatkiem do wielu potraw. Możecie z nich zrobić nie tylko aromatyczny sos do klusek czy zupę, ale nawet pyszny gulasz. Duszone grzyby świetnie pasują też do bigosu czy pierogów.

Na naszej stronie znajdziecie też przydatne wskazówki dotyczące przechowywania grzybów. Nadmiar można suszyć lub mrozić. W drugim przypadku warto zadbać o jeden szczegół , by nie stracić cennego kulinarnie składnika.

Boczniaki grzyby hodowlane.jpg
canva/anonymous6059

Źródło: kobieta.gazeta

Strzelczyk podaje kluski śląskie z zapomnianym mięsem. Polacy go omijają i wiele tracą
Jesienią rodzina prosi mnie tylko o takie racuchy. Sekretem ich smaku jest to warzywo
Obserwuj nas w
autor
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy