Smakosze.pl
suszenie grzybów

Canva / HeikeKampe

Jak suszyć grzyby? Metoda babci nie ma sobie równych, jest lepsza niż piekarnik

24 Września 2022

Autor tekstu:

Redakcja smakosze.pl

Suszenie grzybów jest najlepszym sposobem na zachowanie ich wartości odżywczych oraz walorów smakowych. Okazuje się, że do suszenia grzybów nie potrzebujesz wymyślnych dedykowanych do tego urządzeń. Z powodzeniem możesz wykorzystać do tego arkusz papieru do pieczenia, a nawet zwykłą gazetę. Poniżej wyjaśniamy jak zabrać się do suszenia grzybów.

Wysuszone grzyby możesz przechowywać przez długi czas i wykorzystywać w swojej kuchni, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Wiedziały o tym już nasze babcie, które opracowały prosty i skuteczny sposób suszenia grzybów na gazecie. Możemy go stosować również dzisiaj, jeśli nie mamy dostępu do innych metod. Suszenie na gazecie to także proces najbardziej naturalny.

Kotlety schabowe w kefirze

Babcia Marysia nigdy nie moczy schabu na kotlety w mleku i cebuli. Zawsze wybiera 2 inne dodatki

CZYTAJ DALEJ

Suszenie grzybów a ich przygotowanie

Niezależnie od wybranej metody suszenia grzybów, kluczem do sukcesu jest ich odpowiednia wstępna selekcja, nie wszystkie bowiem grzyby jadalne nadają się do suszenia. Najbardziej odpowiednie są grzyby o suchej skórce, czyli np. borowiki czy podgrzybki. Wybrane egzemplarze powinny być zdrowe, bez robaków czy zgniłych części.

Przed suszeniem grzybów nie myjemy ich, a jedynie oczyszczamy pędzelkiem. Grzyby najlepiej przygotować do suszenia w dniu, w którym zostały zebrane. Dzięki temu zachowają lepsze walory smakowe, a zarazem mamy pewność, że nie popsują się do czasu ususzenia.

Do suszenia grzybów, najlepiej pokroić je w cienkie plastry. Im cieńsze kawałki uzyskamy, tym szybszy i skuteczniejszy będzie proces suszenia. Suszyć możemy zarówno kapelusze jak i nóżki.

Metody suszenia grzybów

Najbardziej dostępną a zarazem naturalną metodą suszenia grzybów, to suszenie na gazecie. Przygotowane i pokrojone grzyby wystarczy ułożyć na arkuszach papieru i pozostawić w przewiewnym i suchym miejscu. Aby grzyby nie poprzywierały do papieru pod wpływem wilgoci, warto od czasu do czasu przełożyć je na druga stronę. Jeśli podczas suszenia grzybów papier zawilgotnieje, należy wymienić go na nowy.

Kolejna łatwo dostępną metodą suszenia grzybów jest suszenie w piekarniku. W tym celu rozłóż grzyby luźno na kratce piekarnika, lub blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pamiętaj, że przed włożeniem grzybów, piekarnik należy nagrzać do temperatury ok. 50 stopni, a następnie przeprowadzić proces suszenia grzybów przy lekko uchylonych drzwiczkach.

Niezależnie od wybranej metody suszenia grzybów, pamiętaj aby uzbroić się w cierpliwość. Takie suszenie może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Czas oczekiwania zostanie jednak wynagrodzony wspaniałym składnikiem i aromatycznym, który znajdzie wiele zastosowań w Twojej kuchni. Suszone grzyby możesz wykorzystać w przepisie na ten aromatyczny sos. Zupa grzybowa z łazankami to prawdziwy hit.

Canva / A.K. Butler

Canva / A.K. Butler

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Redakcja smakosze.plAutor

Redakcja smakosze.pl każdego dnia serwuje najlepsze przepisy na potrawy rozpływające się w ustach. Codziennie dostarczamy też najpikantniejsze plotki ze świata kulinarnego showbiznesu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak długo można przechowywać śledzie? Dodatki mają wielkie znaczenie, bądź ostrożny

Czytaj więcej >
Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

Porady

Jak sprawdzić czy jajka są świeże? Wystarczy 1 rzut oka i pozbędziesz się wątpliwości

Czytaj więcej >
krokiety

Porady

Mrozisz krokiety w panierce z bułki tartej? Wystrzegaj się prostego błędu

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabielać zupę, by śmietana się nie zwarzyła? Zawsze pamiętaj o 2 czynnościach. Gwarantują sukces

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabezpieczyć otwarty koncentrat pomidorowy przed pleśnieniem? Znamy 2 skuteczne sposoby

Czytaj więcej >
Jak przechowywać jabłka?

Porady

Jak przechowywać jabłka? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >