Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak suszyć grzyby? Metoda babci nie ma sobie równych, jest lepsza niż piekarnik
Redakcja smakosze.pl
Redakcja smakosze.pl 24.09.2022 21:31

Jak suszyć grzyby? Metoda babci nie ma sobie równych, jest lepsza niż piekarnik

suszenie grzybów
Canva / HeikeKampe

Suszenie grzybów jest najlepszym sposobem na zachowanie ich wartości odżywczych oraz walorów smakowych. Okazuje się, że do suszenia grzybów nie potrzebujesz wymyślnych dedykowanych do tego urządzeń. Z powodzeniem możesz wykorzystać do tego arkusz papieru do pieczenia, a nawet zwykłą gazetę. Poniżej wyjaśniamy jak zabrać się do suszenia grzybów.

Wysuszone grzyby możesz przechowywać przez długi czas i wykorzystywać w swojej kuchni, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Wiedziały o tym już nasze babcie, które opracowały prosty i skuteczny sposób suszenia grzybów na gazecie. Możemy go stosować również dzisiaj, jeśli nie mamy dostępu do innych metod. Suszenie na gazecie to także proces najbardziej naturalny.

Suszenie grzybów a ich przygotowanie

Niezależnie od wybranej metody suszenia grzybów, kluczem do sukcesu jest ich odpowiednia wstępna selekcja, nie wszystkie bowiem grzyby jadalne nadają się do suszenia. Najbardziej odpowiednie są grzyby o suchej skórce, czyli np. borowiki czy podgrzybki. Wybrane egzemplarze powinny być zdrowe, bez robaków czy zgniłych części.

Przed suszeniem grzybów nie myjemy ich, a jedynie oczyszczamy pędzelkiem. Grzyby najlepiej przygotować do suszenia w dniu, w którym zostały zebrane. Dzięki temu zachowają lepsze walory smakowe, a zarazem mamy pewność, że nie popsują się do czasu ususzenia.

Do suszenia grzybów, najlepiej pokroić je w cienkie plastry. Im cieńsze kawałki uzyskamy, tym szybszy i skuteczniejszy będzie proces suszenia. Suszyć możemy zarówno kapelusze jak i nóżki.

Metody suszenia grzybów

Najbardziej dostępną a zarazem naturalną metodą suszenia grzybów, to suszenie na gazecie. Przygotowane i pokrojone grzyby wystarczy ułożyć na arkuszach papieru i pozostawić w przewiewnym i suchym miejscu. Aby grzyby nie poprzywierały do papieru pod wpływem wilgoci, warto od czasu do czasu przełożyć je na druga stronę. Jeśli podczas suszenia grzybów papier zawilgotnieje, należy wymienić go na nowy.

Kolejna łatwo dostępną metodą suszenia grzybów jest suszenie w piekarniku. W tym celu rozłóż grzyby luźno na kratce piekarnika, lub blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pamiętaj, że przed włożeniem grzybów, piekarnik należy nagrzać do temperatury ok. 50 stopni, a następnie przeprowadzić proces suszenia grzybów przy lekko uchylonych drzwiczkach.

Niezależnie od wybranej metody suszenia grzybów, pamiętaj aby uzbroić się w cierpliwość. Takie suszenie może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Czas oczekiwania zostanie jednak wynagrodzony wspaniałym składnikiem i aromatycznym, który znajdzie wiele zastosowań w Twojej kuchni. Suszone grzyby możesz wykorzystać w przepisie na ten aromatyczny sos. Zupa grzybowa z łazankami to prawdziwy hit.

Canva / A.K. Butler
Canva / A.K. Butler

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi: Grzyby