Mnóstwo Polaków przy mrożeniu fasolki szparagowej popełnia błąd. Zapominają nie tylko o blanszowaniu
Mnóstwo Polaków przy mrożeniu fasolki szparagowej popełnia duży błąd. Zapominają nie tylko o blanszowaniu, ale też o dokładnym osączeniu strąków. Niestety skutkuje to kulinarną katastrofą, bo fasolka robi się niesmaczna i mało apetyczna. Zobacz krok po kroku, jak przygotować fasolkę do mrożenia.
Błędy popełniane przy mrożeniu fasolki szparagowej
Fasolka szparagowa to prawdziwy, sezonowy przysmak. Polana stopionym masłem lub zrumienioną na maśle tartą bułką smakuje wyśmienicie, aż trudno przestać ją jeść. Na szczęście jej smakiem możemy cieszyć się też poza sezonem. Można bowiem sięgnąć po mrożoną szparagówkę.
Mrożona fasolka szparagowa w kawałkach i w całości dostępna jest w większości sklepów. Jednak bez trudu własnoręcznie możesz przygotować tak utrwalone warzywo. Zwłaszcza jeśli masz ogród, w którym obrodziła fasolka lub kupisz ją po dobrej cenie. Sprawdź, jak zamrozić fasolkę szparagową, by była smaczna.
Wielu osobom wydaje się, że nie ważne, jak się przygotuje fasolkę do mrożenia, bo i tak wyjdzie. Niestety, guzik prawda. Niektóre błędy są popełniane bardzo często, a w ich wyniku zamiast apetycznej, zamrożonej fasolki powstaje lodowa bryła. Dlaczego?
To szczyt bezczelności. Skandaliczne zachowanie klientki Biedronki, bałagan to nie wszystkoJak mrozić fasolkę szparagową?
Przed zamrożeniem fasolkę, podobnie zresztą, jak i inne warzywa i owoce, należy umyć. Mrożony produkt ma być bowiem gotowy do gotowania lub dodania go do potrawy. Potem fasolkę powinno się dokładnie osuszyć.
Niektórzy zaś opłukaną, mokrą fasolkę wkładają do torebek do zamrażania, a potem do zamrażarki. Strączki fasolki zamrażają więc otoczone bryłą lodu. Nie da się ich rozdzielić i mrożą się zupełnie inaczej, niż osuszone strączki.
Jednak po umyciu warto jeszcze fasolkę zblanszować, czyli obgotować. Ta czynność nie jest niezbędna, ale pozwala warzywu zachować ładniejszy kolor, lepszy smak i wyższą wartość odżywczą. Wysoka temperatura powoduje bowiem zatrzymanie w warzywie naturalnych procesów.
Jak blanszować fasolkę szparagową? Należy wrzucić ją na wrzątek, gotować 3-5 minut, a potem przelać na sito i wraz z nim zanurzyć fasolkę w zimnej wodzie na 3-5 minut. Hartowanie zatrzymuje proces gotowania, a w blanszowaniu chodzi o sparzenie warzywa, a nie o jego ugotowanie. Teraz pozostaje tylko dokładne osuszenie fasolki i zamrożenie.
O czym pamiętać przy mrożeniu fasolki?
Wsypanie osuszonej fasolki szparagowej do foliowego woreczka i włożenie do zamrażarki nie jest najlepszym pomysłem. Radzimy najpierw obmrozić fasolkę umieszczoną luźno na tacy. By warzywo nie przymarzło do tacy, naczynie można wyłożyć papierem do pieczenia.
Dopiero gdy fasolka stwardnieje w wyniku mrożenia, można ją poporcjować do torebek strunowych, zamknąć i włożyć do zamrażarki.
Pamiętaj, by podpisać opakowania z fasolką datą zamrożenia. Fasolka przechowywana w temperaturze ok. -18 st. C jest zdatna do spożycia nawet przez rok.
Na naszej stronie znajdziesz też informacje na temat, jak ugotować fasolkę szparagową, a także jak przechowywać fasolkę szparagową.