Natrzyj tym schab, obtocz w panierce i usmaż. To mój ulubiony sposób na kotlety schabowe
Takie kotlety schabowe podane na obiad z pewnością zaskoczą domowników. Jedna mała zmiana w sposobie przygotowania przekłada się nie tylko na smak, lecz także na strukturę tej najważniejszej potrawy polskich niedzielnych popołudni.
Kotlet pamierowany
Panierka to kluczowy element kotleta schabowego . Odróżnia go od innych potraw pod każdym możliwym wględem. Dzięki niej wyróżniają się one strukturą, smakiem i wyglądem.
Dzięki panierce kotlety nie tylko są chrupiące z wierzchu. Powłoczka z bułki tartej, jajka i mąki, czasem tak gruba, że można uważać ją za ciasto , sprzyja miękkości mięsa. Schab jest produktem bardzo chudym i zdarza się, że po usmażeniu wychodzi twardy. Panierka nieco go przed tym zabezpiecza.
Musztarda w panierce
Stąd wiele sposobów na dodatki do panierki czy dodatkowe zabiegi na mięsie , by stało się nieco bardziej miękkie. Jednym z takich dodatków jest musztarda , którą traktujemy nasze kotlety na jakiś czas przed usmażeniem.
Składniki
- 6 kotletów schabowych
- 4 kopiaste łyżki musztardy
- Sól, pieprz, tłuszcz do smażenia
- Składniki panierki: 2 jajka, mąka, bułka tarta
Kotlety schabowe z musztardą
Kotlety schabowe rozbijamy dość cienko i oprószamy solą i pieprzem. Smarujemy je z obu stron musztardą i odstawiamy do lodówki na ok. godzinę.
Do takiego marynowania można użyć dowolnej musztardy według uznania , choć raczej najmniej nada się francuska ziarnista odmiana. Może być za to ostrzejsza sarepska albo łagodniejsza delikatesowa, a nawet miodowa.
Po wyjęciu kotletów z lodówki doprowadzamy je z powrotem przed smażeniem do temperatury pokojowej. Każdy kotlet obtaczamy w mące, a następnie dokładnie moczymy w roztrzepanych jajkach i posypujemy bułką tartą, dociskając, by panierka była gruba i mięsista . Smażymy na gorącym tłuszczu z obu stron, aż będą złociste.
Wypróbuj też przepisy na rzodkiewki na ciepło i pieczoną cykorię .