Nie patrz w ziemię szukając borowików. Prosty trik na udane grzybobranie
Borowiki to grzyby, które są prawdziwym rarytasem dla grzybiarzy i kucharzy. Jak znaleźć borowiki? Okazuje się, że nie trzeba patrzeć tylko w ziemię. Warto zwrócić uwagę też na coś zupełnie innego.
Borowiki, czyli leśne skarby
Jesień to czas, gdy polskie lasy opanowują grzybiarze. Zwykle szukają najsmaczniejszych grzybów . Bez wątpienia należą do nich borowiki szlachetne . Te grzyby potocznie nazywane są prawdziwkami i od dawien dawna określane są królami lasu. Smak zapach i wygląd sprawiły, że w pełni zasługują na ten tytuł.
Borowiki pełne są witamin: A, C, E, PP i witamin z grupy B. Oprócz tego zawierają magnez, selen, czy żelazo. Te uwielbiane grzyby zawierają też łatwo przyswajalne białka, które składają się z egzogennych aminokwasów. Świetnie sprawdzą się w diecie wegetariańskiej, ale też w dniach mięsnych.
Gdzie rosną borowiki?
Borowiki znajdziemy w lasach od lipca do listopada. W tym czasie warto wyruszyć do lasu. Przyda się nożyk, koszyk i dobry wzrok. Pamiętajmy, by w lesie nie niszczyć grzybni . To spowoduje, że w tym miejscu mogą już nie pojawić się grzyby . Borowiki znajdziemy w lasach iglastych, liściastych i mieszanych. Jak znaleźć borowiki?
Warto nie patrzeć tylko w ziemię. Należy rozglądać się dookoła i zwracać uwagę na gatunki drzew. Wszystko dlatego, że borowiki rosną w okolicach sosen, świerków, buków i dębów. Jeśli widzimy te drzewa, należy bliżej się przyjrzeć, czy gdzieś koło nich nie rośnie borowik . Te smaczne grzyby znajdziemy też w okolicach paproci i mchów . Dlatego bacznie obserwujmy otoczenie tych roślin.
Pamiętajmy również, że borowiki nie rosną na podmokłych terenach. Znajdziemy je więc tam, gdzie nie ma zastoju wody. Wysyp tych smacznych grzybów w lasach zwykle następuje kilka dni po deszczu, gdy temperatury w nocy nie spadają poniżej 10 stopni C.
Jak rozpoznać borowiki?
Borowiki łatwo pomylić z goryczakiem żółciowym, ale też z borowikiem szatańskim, zwanym potocznie szatanem. Borowiki są też mylone z borowikiem sosnowym . Dlatego, jeśli nie mamy pewności, że znaleźliśmy borowika, to zajrzyjmy pod jego kapelusz. Borowik ma rurki o białym lub żółtawym kolorze . U szatana rurki są różowe.
Natomiast siateczka u borowika jest biała i delikatna. U goryczaka żółciowego siateczka jest ciemna i o dużych oczkach. Pamiętajmy, żeby nigdy nie zbierać grzybów, co do których nie mamy pewności. Zawsze też możemy z grzybami iść do stacji sanitarno-epidemiologicznej i skorzystać z pomocy grzyboznawcy . Pisaliśmy o tym, jak zrobić serdelki nadziewane cebulą. Radziliśmy, jak zrobić ciasto na pierogi jak od babci.
Źródło: tadar.pl