Niezastąpiony sposób babć na miękką kapustę w gołąbkach
Nie da się ukryć, że gołąbki są kulinarnym szlagierem naszej rodzimej kuchni. Uwielbiają je niemal wszyscy smakosze. Kapusta na gołąbki będzie bardziej miękka, jeśli podczas jej obgotowywania do wody dodamy cukier. Właśnie z takiej metody korzystały nasze babcie.
Idealne gołąbki kojarzą nam się głównie z tymi, które przygotowywały babcie. Nie od dziś wiadomo, że korzystały one ze sprawdzonych sposobów, które dziś są nieco zapomniane. Dziś sięgniemy po babciny przepis na gołąbki z miękką kapustą.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Babcina sztuczka sprawi, że gołąbki będą jeszcze lepsze
Gołąbki uchodzą za jedno ze sztandarowych dań polskiej kuchni. Nie bez powodu tak często goszczą one na naszych stołach. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, jakie przyprawy podkreślają smak gołąbków .
Tym razem nasza uwaga w znacznej mierze skupi się na kapuście, w którą zawiniemy gołąbki. Mało kto spodziewałby się, że nasze babcie korzystały ze sprawdzonej sztuczki, dzięki której liście będą bardziej miękkie. Wystarczy ugotować je w wodzie z dodatkiem cukru . Jakie składniki będą potrzebne do przygotowania gołąbków jak od babci?
Gołąbki:
-
główka białej kapusty
-
1,5 kg mielonego mięsa wieprzowego
-
marchewka
-
2 cebule
-
60 g bułki tartej
-
100 ml mleka
-
45 ml oleju
-
10 g pieprzu ziołowego
-
cukier
-
sól
Niezawodny przepis na wyśmienite gołąbki
Cebule drobno siekamy, a marchew ścieramy na tarce. Podsmażamy je na oleju przez około 8 minut. Po tym czasie odstawiamy warzywa do przestygnięcia . Bułkę tartą mieszamy z mlekiem i dodajemy ją do mięsa razem z cebulą i marchewką. Całość doprawiamy solą i pieprzem.
Kiedy nasz farsz jest gotowy, możemy wziąć się za kapustę. Pozbywamy się zewnętrznych liści i wycinamy głąb. Kapustę umieszczamy w garnku z zimną wodą. Powinna ona w pełni przykryć warzywo. Do wody dodajemy łyżeczkę cukru i solu. Po doprowadzeniu do wrzenia obgotowujemy kapustę pod przykryciem przez około 10 minut .
Odrywamy liście od kapusty i wycinamy z nich zgrubienia przy ich trzonie. Na każdym z nich wykładamy porcję farszu. Zawijamy gołąbki. Godna uwagi jest ta metoda . Smakołyki układamy ciasno w garnku i zalewamy je wodą. Gołąbki dusimy pod przykryciem przez około godzinę. Najlepiej serwować je razem z sosem.
Canva / fotosr
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Gotujmy