Smakosze.pl
Jak zawijać gołąbki?

Canva / Zakharchenko

Prosty i szybki sposób na zawijanie gołąbków

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Gołąbki niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Niektórzy smakosze unikają ich przygotowywania z powodu uciążliwego procesu, jakim jest zawijanie mięsa w liście kapusty. Okazuje się, że istnieje metoda, która znacząco ułatwia całe zadanie.

Smakowite gołąbki zalicza się do grona swojskich specjałów. Nietrudno natknąć się na osoby, które z miłą chęcią spałaszowałyby ten wyjątkowy smakołyk. Zawijanie gołąbków może być znacznie prostsze, jeśli wykorzystasz pewną sztuczkę.

Gołąbki wyjdą perfekcyjnie

Gołąbki często goszczą na naszych stołach. Wszystko za sprawą ich niecodziennych walorów smakowych, obok których ciężko przejść obojętnie. Nie bez powodu cieszą się one sporą popularnością. Niestety zawijanie ich w liście kapusty bywa uciążliwe.

Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, jak przyrządzić gołąbki w pieczonej odsłonie. Istnieje wiele receptur na swojski specjał. W każdym domu gołąbki przygotowuje się w inny sposób. Dotyczy to również samej kwestii ich zawijania. 

Zanim zabierzemy się za gołąbki, musimy zaopatrzyć się w odpowiednią kapustę. Możemy wykorzystać zarówno jej włoską odmianę, jak i klasyczną. Kiszona kapusta również ma swoje zalety. Najlepiej sprawdzają się płaskie i podłużne warzywa. Ich liście o wiele łatwiej odchodzą od głąba. 

Ogórki kiszone pleśnieją?

Dlaczego ogórki kiszone pleśnieją?

CZYTAJ DALEJ

Kapustę należy wcześniej sparzyć. Już wcześniej wspominaliśmy o metodach, które pozwalają na osiągnięcie pożądanego efektu w niedługim czasie. Kiedy liście są już odpowiednio oporządzone, a farsz gotowy, wówczas możemy przystąpić do zawijania.

Gołąbki wyjdą o wiele lepiej

Gołąbki wyjdą o wiele lepiej

(Canva / Moko)

Jak zawijać gołąbki?

Najpierw liść kapusty kładziemy na dłoni. Następnie na jego dolnej części kładziemy dwie łyżki farszu. Właśnie od tej strony rozpoczynamy zawijanie. Liść powinien mocno przylegać do nadzienia. Powinniśmy otrzymać coś na wzór rulonu.

Wystające brzegi liści wciskamy palcem do środka zawiniątka. Robimy tak z obu stron. Gołąbek jest już gotowy. Czynność powtarzamy do wyczerpania produktów. Sztuczka z pewnością ułatwi przygotowanie wybornych gołąbków.


Gołąbki możemy również zawijać w tradycyjny sposób, jednak jest on o wiele bardziej czasochłonny. W związku z tym lepiej wypróbować nową metodę. Dzięki niej jeszcze częściej możemy sięgać po uwielbiane gołąbki.

Oczywiście liście kapusty powinny charakteryzować się również kuszącym kolorem. Taki efekt osiągniemy bez większych problemów za sprawą dodatku cukru. Wystarczy wsypać łyżeczkę do gotującej się wody.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
kawa w upały

Porady

Czy można pić kawę w upalne dni?

Czytaj więcej >