Smakosze.pl
Jak zawijać gołąbki?

Canva / Zakharchenko

Prosty i szybki sposób na zawijanie gołąbków

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Gołąbki niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Niektórzy smakosze unikają ich przygotowywania z powodu uciążliwego procesu, jakim jest zawijanie mięsa w liście kapusty. Okazuje się, że istnieje metoda, która znacząco ułatwia całe zadanie.

Smakowite gołąbki zalicza się do grona swojskich specjałów. Nietrudno natknąć się na osoby, które z miłą chęcią spałaszowałyby ten wyjątkowy smakołyk. Zawijanie gołąbków może być znacznie prostsze, jeśli wykorzystasz pewną sztuczkę.

Gołąbki wyjdą perfekcyjnie

Gołąbki często goszczą na naszych stołach. Wszystko za sprawą ich niecodziennych walorów smakowych, obok których ciężko przejść obojętnie. Nie bez powodu cieszą się one sporą popularnością. Niestety zawijanie ich w liście kapusty bywa uciążliwe.

Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, jak przyrządzić gołąbki w pieczonej odsłonie. Istnieje wiele receptur na swojski specjał. W każdym domu gołąbki przygotowuje się w inny sposób. Dotyczy to również samej kwestii ich zawijania. 

Zanim zabierzemy się za gołąbki, musimy zaopatrzyć się w odpowiednią kapustę. Możemy wykorzystać zarówno jej włoską odmianę, jak i klasyczną. Kiszona kapusta również ma swoje zalety. Najlepiej sprawdzają się płaskie i podłużne warzywa. Ich liście o wiele łatwiej odchodzą od głąba. 

Ogórki kiszone pleśnieją?

Dlaczego ogórki kiszone pleśnieją?

CZYTAJ DALEJ

Kapustę należy wcześniej sparzyć. Już wcześniej wspominaliśmy o metodach, które pozwalają na osiągnięcie pożądanego efektu w niedługim czasie. Kiedy liście są już odpowiednio oporządzone, a farsz gotowy, wówczas możemy przystąpić do zawijania.

Gołąbki wyjdą o wiele lepiej

Gołąbki wyjdą o wiele lepiej

(Canva / Moko)

Jak zawijać gołąbki?

Najpierw liść kapusty kładziemy na dłoni. Następnie na jego dolnej części kładziemy dwie łyżki farszu. Właśnie od tej strony rozpoczynamy zawijanie. Liść powinien mocno przylegać do nadzienia. Powinniśmy otrzymać coś na wzór rulonu.

Wystające brzegi liści wciskamy palcem do środka zawiniątka. Robimy tak z obu stron. Gołąbek jest już gotowy. Czynność powtarzamy do wyczerpania produktów. Sztuczka z pewnością ułatwi przygotowanie wybornych gołąbków.


Gołąbki możemy również zawijać w tradycyjny sposób, jednak jest on o wiele bardziej czasochłonny. W związku z tym lepiej wypróbować nową metodę. Dzięki niej jeszcze częściej możemy sięgać po uwielbiane gołąbki.

Oczywiście liście kapusty powinny charakteryzować się również kuszącym kolorem. Taki efekt osiągniemy bez większych problemów za sprawą dodatku cukru. Wystarczy wsypać łyżeczkę do gotującej się wody.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Dlaczego warto iść na grzyby o świcie?

Czytaj więcej >
zupa ogórkowa

Porady

Jak zrobić bardzo gęstą i pożywną zupę ogórkową?

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo należy gotować leśne grzyby?

Czytaj więcej >
czasznica olbrzymia

Porady

Niezwykły grzyb w polskich lasach

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego szefowie kuchni wlewają ocet do rosołu?

Czytaj więcej >

Porady

Kiedy należy dodawać śmietanę do zupy?

Czytaj więcej >