Smakosze.pl
Nowy podatek już wkrótce?

Rancic Aleksandar, Getty Images

Od kiedy w życie wchodzi opłata opakowaniowa?

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Wiele wskazuje na to, że nowy podatek już wkrótce stanie się faktem. Według tłumaczeń rządu, Ministerstwo Klimatu chce dodatkową opłatą ograniczyć korzystanie z plastiku przez Polaków. Danina nazywana jest potocznie opłatą opakowaniową i dotyczyć ma jednorazowych opakowań.

Nowe podatki jak zwykle wywołują wiele emocji wśród obywateli. Na początku roku poczuliśmy wpływ podatku cukrowego, który znacznie zwiększył koszty kupowania słodzonych napojów - niektóre z firm zdecydowały się nawet na podwojenie dotychczasowych cen. 

Resort klimatu postanowił przygotować projekt ustawy, która ma, między innymi, doprowadzić do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i produkcji szkodliwych odpadów. Jednym z głównych sposobów na osiągnięcie tego celu, jest opłata opakowaniowa. 

Podatek od plastikowych opakowań

Daninę zapłacić mają zarówno przedsiębiorcy, jak i producenci opakowań jednorazowych. Jak podaje portal gazeta.pl, nowa opłata ma oznaczać, że od każdego jednorazowego kubka czy pojemnika, będzie trzeba zapłacić kwotę nawet do 1 zł. 

Zebrana suma ma zostać z kolei przeznaczona na ochronę przyrody i walkę z zanieczyszczeniem ekosystemu, które z roku na rok postępuje i doprowadza do wielu katastrof naturalnych. Przedsiębiorcy nie patrzą jednak na plany ministerstwa z optymizmem. 

Biurokratyzacja wydawania jednorazowych pojemników

Największym problemem, którego obawiają się właściciele firm, jest zbyt duża ilość dokumentów potrzebnych do wcielenia w życia podatku opakowaniowego. Każde pojedyncze sprzedane opakowanie będzie musiało być ewidencjonowane przez lokale gastronomiczne.

Na naszej stronie zamieściliśmy także mnóstwo innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą ci się spodobać. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy, czy szypułki truskawek są jadalne. W tym tekście  zdradzamy najlepszy sposób na mrożenie dużych ilości klusek śląskich.

Następnie pobraną opłatę odprowadzać na odrębny rachunek bankowy właściwego marszałka województwa. Marszałek przekaże następnie wpływy z opłaty do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - można przeczytać w projekcie ministerstwa. 

Źródło: sergeyryzhov, Getty Images

Dyrektywa nie gwarantuje spełnienia swoich celów

Magdalena Dziczek, członek zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK twierdzi w rozmowie z biznes.interia.pl, że projekt nie ma określonych mechanizmów wykorzystania zebranych funduszy na pokrycie kosztów związanych ze zbieraniem odpadków i ich recyklingiem.

Związek EKO-PAK poprosił Kancelarię Prawną Kochański i Partnerzy o analizę prawną projektu. W ocenie prawników projekt zawiera liczne błędy i wątpliwości prawne, co może wywoływać sporą dozę niepokoju. Dużo nieścisłości dostarcza także decyzja rządu o określeniu rzeczywistej wartości opłaty drogą rozporządzenia. Pracownicy kancelarii twierdzą, że taka praktyka jest niezgodna z Konstytucją.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: wmeritum.pl; biznes.interia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >