Od lat marynuję cukinię w indyjskim stylu. Dzięki tym przyprawom jest wyrazista w smaku
Ta prosta sałatka zmienia oblicze cukinii ze znanego nam dobrze, ogórkopodobnego warzywa w niecodzienny przysmak o tysiącu smaków. Podążamy do tego celu drogą kuchni dalekiego wschodu, a konkretnie królestwa indyjskich przypraw.
Cukinia, ale inaczej
Europejska kuchnia warzywna niezwykle zyskała na popularyzacji dalekowschodnich potraw. Kraje S ubkontynentu Indyjskiego, Korea czy Japonia używają przypraw, które wzbogacają proste składniki w niezwykłą głębię.
Jednym z symbolicznych produktów jest tu właśnie curry. Ta mieszanka przypraw używanych w Indiach zainspirowała Brytyjskich kucharzy i wprowadziła do Europy zarówno gęste, aromatyczne, często bezmięsne sosy, jak i kwintesencję ich smaku w postaci proszku curry.
Cukinia w curry
Różnego rodzaju sosy curry serwuje się w mięsnej postaci, jednak prawdziwe zasługi oddaje właśnie warzywom, które z tła wydobywa ona na pierwszy plan. Do takiej sałatki wystarczy dodać ostrości w postaci chili – i gotowe. Ze zwykłej cukinii robi się niezwykły przysmak.
Składniki
- 2 duże cukinie
- 1 papryczka chili
- 120 ml octu jabłkowego
- 100 g cukru
- 10 g soli
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1 łyżka mieszanki przypraw curry
- 1 łyżeczka pieprzu
Cukinia w orientalnej marynacie
Cukinię kroimy, obierając lub nie, w zależności od grubości skóry. Wykrawamy gniazda nasienne, a miąższ kroimy w kostkę . Chili przekrawamy wzdłuż, wyjmujemy pestki i kroimy na mniejsze odcinki. Razem z cukinią nakładamy je do wyparzonych słoików.
Ocet wlewamy do rondelka ze szklanką wody i doprowadzamy do wrzenia. Dosypujemy wszystkie przyprawy, dokładnie mieszamy i na malutkim ogniu gotujemy przez dwie minuty . Gorącą przyprawą zalewamy słoiki. Płyn uzupełniamy gorącą wodą.
Słoiki pasteryzujemy w garnku lub po prostu odstawiamy po zakręceniu do góry dnem do czasu wystudzenia . Ta druga metoda nie jest aż tak pewna, jeśli chodzi o pasteryzację, jednak sałatka z cukinii zniknie zapewne na tyle szybko, że metoda na skróty i przechowywanie w lodówce zupełnie wystarczą.
Wypróbuj też przepisy na domowe ogórki konserwowe i zupę pieczarkową na rosole .