Wszyscy robią kiszone, a ja wolę te. Takie ogórki to w moim domu przebój
Oto prosty i sprawdzony przepis na doskonałe ogórki lepsze, niż te ze sklepu. Ogórki w occie nie cieszą się takim uznaniem jak te kiszone tradycyjnie w solance, ale niesłusznie. Z tym przepisem wychodzą chrupiące i po prostu pyszne.
Domowe ogórki konserwowe
Polskie gospodarstwa domowe zdają się rządzić jedną zasadą: ogórki kiszone raczej domowe, konserwowe – raczej kupne. A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by ogórki w octowej zalewie na zimę przygotowywać także w domowych warunkach. Prezentujemy podstawowy przepis z „kanonicznymi” dodatkami, który później pozwala na wariacje.
Domowe przetwory to świetny sposób na przywrócenie naszej kuchni jej racjonalnego i ekologicznego charakteru. Oczywiście, dziś warzywa można kupić przez cały rok, dzięki dalekiemu zasięgowi importu, morskim kontenerowcom i dojrzewalniom. Warzywa takie są jednak drogie, przeważnie mniej pełne w smaku, a argument o ekologii – ile paliwa zużywa transport i magazynowanie ich – jest tu tylko dodatkiem. Zatem – sięgajmy do słoików.
Dodaj do kawy niepozorną pastę. Od razu podkręcisz swój metabolizm
Proste konserwowanie ogórków
Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału Uwaga, babcia gotuje. Autorka przypomina tam o ważnym zastrzeżeniu: upychając ogórki w słoiku należy pilnować, by nie pękły. To istotny błąd, który może kosztować nas całą zepsutą porcję warzyw.
Składniki
- ½ kg dość małych ogórków gruntowych
- 3-4 listki laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
- 1 papryczka chili
- 2 ząbki czosnku
- 5 cm korzenia chrzanu
- 1 łyżeczka gorczycy
- 2 łodygi kopru
- 1 łyżeczka ziarnistego pieprzu
- ½ szklanki octu
- 1 łyżeczka niejodowanej soli
- 2 łyżki cukru
Domowa konserwacja ogórków
Chrzan obieramy i kroimy w słupki. Obrane ząbki czosnku dzielimy na plasterki. Chili przekrawamy wzdłuż i dzielimy na mniejsze kawałki. Jeśli jest bardzo ostre, można wykroić i wyrzucić pestki.
Po porcji każdego z tych dodatków wrzucamy do dwóch dużych wyparzonych słoików. Dodajemy po 1-2 listki laurowe i po kilka kulek ziela angielskiego. Ciasno pionowo układamy w słoikach warstwę ogórków. Na wierzch kładziemy znowu po porcji przypraw i układamy kolejną warstwę. Ogórki powinny schować się na ok. 3 cm poniżej krawędzi słoika.
Ogórki zasypujemy gorczycą i pieprzem, dodajemy pozostałe składniki, jeśli jeszcze coś zostało i nakrywamy łodygami kopru. W garnku przygotowujemy zalewę, łącząc ocet, sól i cukier z ok. ⅔ l wody. Podgrzewamy do zagotowania i gorącą wodą zalewamy słoiki. Dokładnie wycieramy ich brzegi i zakręcamy.
Słoiki ustawiamy w garnku wyściełanym ściereczką. Zalewamy wodą. Słoiki można przedzielić dodatkowo jeszcze jedną ściereczką, by nie stykały się ze sobą. Powoli podgrzewamy wodę i od momentu, kiedy zacznie powoli pyrkać, trzymamy na ogniu przez ok. 20 minut. Ostrożnie wyjmujemy następnie słoiki z garnka i ustawiamy do góry dnem do wystygnięcia.
Wypróbuj też przepisy na konserwację ziół takich jak koperek oraz na ciasto naleśnikowe z bananem zamiast jajek.