Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Napakowany potasem i zdrowszy niż borówka. Ten owoc podbija serca Polaków
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 20.05.2024 18:39

Napakowany potasem i zdrowszy niż borówka. Ten owoc podbija serca Polaków

świdośliwa na drzewie
fot. Canva

Co to jest: nazywa się jak śliwka, wygląda jak borówka, a zdrowa jest jak… jak coś bardzo zdrowego? To świdośliwa, mało znany owoc, który ma szanse stać się nowym superskładnikiem w naszej diecie.

Świdośliwa – ni pies, ni wydra

Ponieważ jest podobna do borówki, rośnie jak czereśnia i nazywa się jak śliwka, na wszelki wypadek będziemy ten owoc nazywać jagodą, bo nim, technicznie rzecz biorąc, jest. To owoce krzewu o pięknych, białych kwiatach, który często pełni funkcję ozdobną i nie wymaga zbyt wielu zabiegów.

Owocuje jednak, i to owocami jadalnymi, o bardzo bogatych właściwościach odżywczych. Słodkie owoce, o smaku porównywalnym do jagód czy porzeczek, pojawiają się w wakacyjnych miesiącach. Niezwykle bogate są przede wszystkim w magnez, potas, wapń i żelazo, zawierają też witaminę B2. Są też dobrym źródłem błonnika pokarmowego.

dojrzewające owoce świdośliwy
fot. Canva
Dodaję do gulaszu, a mięso przestaje być twarde jak podeszwa. Tak najlepiej je zmiękczyć

Świdośliwki lepsze niż borówki

Wszystkie te parametry świdośliwy są wyższe niż w wypadku owoców tak zachwalanej borówki amerykańskiej. Jagody takie nie są przesadnie niskokaloryczne, mają 51 kcal w stu gramach. To oczywiście niedużo, ale osoby skrupulatnie liczące kalorie mogą woleć truskawki czy nawet czereśnie. Podobnie jest z indeksem glikemicznym, który wynosi ok. 55 – a więc niby niedużo, ale można chcieć mniej.

Trzeba jednak przyznać, że zaopatrzoną w te właściwości świdośliwkę trudno jest kupić jako owoc. Jeszcze przez jakiś czas może pozostać dość elitarnym superfood, zwłaszcza że dostępna jest przeważnie w biomarketach jako mrożony owoc. Dwustugramowe opakowanie powinno kosztować ok. 15 zł. Jeśli jednak uda się spopularyzować ten produkt, jest szansa, że niedługo zobaczymy go więcej na bazarach.

Zbieranie świdośliwek

Rozwiązanie? Zbierać samemu. Dużo łatwiej niż gotowe owoce kupić sadzonki krzewów, które – jak już wiemy – sprawdzają się doskonale jako ozdobne. Krzew taki może owocować już po trzech latach. Może się więc okazać, że mamy w zasięgu sieci znajomych kogoś, kto nieświadomie dysponuje niezwykłym źródłem pożywnych składników.

By znaleźć inspiracje dla przygotowania takich owoców, warto pomyśleć o porównaniu do jagód. Zasypane cukrem dadzą świetny syrop (chociaż, oczywiście, cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowej diety). Można zmiksować je także z jogurtem albo upiec na ich bazie ciasto czy placek oraz ugotować kompot. W każdym z tych wypadków zachowujemy składniki odżywcze, które doskonale służą naszej diecie.

Poznaj też porównanie wartości odżywczych truskawek i czereśni i wypróbuj przepis na domowe ogórki konserwowe.

kwiat świdośliwy
fot. Canva