Smakosze.pl Porady Prosty trik i masz najlepszą polewę do ciast. Czekolada zawsze będzie lśniąca i twarda
canva/Изображения пользователя Татьяна Сергеенко

Prosty trik i masz najlepszą polewę do ciast. Czekolada zawsze będzie lśniąca i twarda

4 grudnia 2023

Czekolada po stopieniu jest matowa i wasza polewa kiepsko się prezentuje? Są na to sposoby. A jeden prosty trik sprawi, że nie będziecie musieli się męczyć. Nim przygotujecie dekorację do ciasta, przeczytajcie nasze wskazówki, a deser będzie wyglądał fantastycznie.

Czekolada do polewy wymaga temperowania

Właściwe przygotowanie polewy z czekolady nie jest proste. Choć w wielu recepturach pojawia się informacja, by stopić czekoladę w kąpieli wodnej, nie jest to najlepsza technika , jeśli zależy nam, by po zastygnięciu dekoracja była lśniąca i nie zbierała odcisków palców.

W cukiernictwie, by uzyskać wspomniane rezultaty, stosuje się technikę temperowania. Dzięki niej czekolada zachwyca wyglądem i zachęca do skosztowania pokrytym nią wyrobów. Bez obaw – to bardzo proste. Z tak przygotowanego produktu z łatwością też formuje się kształty, tworząc nieraz naprawdę efektowne dekoracje do deserów. Jak go uzyskać? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Przygotowanie polewy czekoladowej.jpg
YT/Orchideli
Ogłoszono najlepsze pierogi w polskiej kuchni. Okazuje się, że wcale nie są polskie. Poznaj historyczny przepis

Jak przygotować czekoladę do zrobienia polewy?

Dwie kwestie będą kluczowe, by przygotować czekoladę na polewę. Pierwszą jest odpowiednia temperatura i związane z nią dobranie właściwego naczynia. Kakaowy wyrób, który kupujemy w sklepie, został już poddany temperowaniu, wiec jedyne, co musimy zrobić, to nie zepsuć tego.

Niestety wymaga to trochę wysiłku, bo czekolada „roztemperowuje się” już w temperaturze z przedziału 28-32 stopni. Najtrwalsza będzie gorzka, która zawiera najwięcej kakao. Jak więc zapewnić sobie tak delikatne podgrzewanie wyrobu i topienie go?

Tu przechodzimy do drugiej kwestii — czekolada na polewę powinna być przez nas rozdrobniona. Nie wystarczy jednak tylko połamać jej na kostki. Konieczne będzie uzyskanie wiórków o podobnej wielkości. Przyda się zatem malakser lub tarka do jarzyn. Co dalej? Zostańcie z nami.

Jak temperować czekoladę w domu?

Gdy już mamy odpowiednio drobne kawałki czekolady, trzeba je umieścić w miseczce plastikowej i włożyć do mikrofalówki. Dlaczego naczynie z plastiku? Bo szybko oddaje ciepło. Mamy więc mniejsze szanse na przegrzanie wyrobu.

Korzystanie z mikrofalówki podyktowane jest natomiast potrzebą kontroli temperatury (800-1000 W i najwyżej 45 stopni ). Czekoladę będziemy podgrzewać krótko — zaledwie 5-10 sekund — i kilkukrotnie. Po każdym włożeniu do mikrofalówki trzeba będzie ją też starannie zamieszać.

Liczba cykli podgrzanie-mieszanie zależeć będzie od konkretnej czekolady. Nie zrażajcie się tym, że początkowo będzie wam się wydawało, że wyrób wcale się nie topi. Cierpliwe powtarzanie cyklów doprowadzi nas do uzyskania masy lśniącej i szybko zastygającej.

Jak sprawdzić czy czekolada jest dobrze utemperowana?

O zakończeniu temperowania przesądzi test papierka. Rozsmarujcie na pergaminie niewielką ilość stopionej czekolady i zobaczcie, jak się zachowuje. Szybkie zastygnięcie informuje nas o tym, że proces dobiegł końca.

Co, jeśli jednak wyrób nie będzie zwarty? Trzeba do niego wrzucić „świeże” kostki czekolady i mieszać, aż w znikną w masie. Wtedy też powinna czekolada odzyskać lśniący połysk. Nie ogrzewamy już wtedy materiału na polewę, a jedynie usuwamy stałe części. Możemy teraz dekorować słodycze.

A więc: rozdrodnienie i kilka krótkich sesji w mikrofalówce

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na czekoladowe przysmaki. Sprawdźcie prosty patent na deser z udziałem mleka . Być może skusi was też pyszne i zdrowe brownie do dietetyczki .

Temperowana czekolada szybko zastyga.jpg
YT/Orchideli

Źródło: YT/Orchideli

Dzieciaki ciągle proszą mnie o to ciasto. Na szczęście robię je w 10 minut, a składniki i tak mam zawsze w kuchni
Przepis na żeberka w coli dostałam od wujka z Ameryki. Nie mogłam uwierzyć, że są takie pyszne
Obserwuj nas w
autor
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy