Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Ogłoszono najlepsze pierogi w polskiej kuchni. Okazuje się, że wcale nie są polskie. Poznaj historyczny przepis

Ogłoszono najlepsze pierogi w polskiej kuchni. Okazuje się, że wcale nie są polskie. Poznaj historyczny przepis

Najlepsze pierogi polskie
canva/zi3000

Najlepsze polskie pierogi właśnie zostały wybrane. I to przez niezależne, międzynarodowe medium. Precyzyjnie rzecz biorąc, danie pochodzi jednak z innego regionu. Wiemy jak je przygotować i podajemy sprawdzony przepis.
 

Najlepsze polskie pierogi wybrane

Dobre pierogi doceni każdy. Danie wraz z kilkoma innymi specjałami zostało zauważone przez autorów rankingu Taste Atlas, którzy polską kuchnię umieścili na 14. miejscu rankingu najlepszych kuchni świata. Ocenianych było aż 95 różnych państw, więc jest to ogromne wyróżnienie.

Wybrana odsłona wypełnionego farszem ciasta nie pochodzi jednak wprost z Polski. W naszej kuchni, która przecież nie pozostawała obojętna na wpływ historii kraju, obecne są dania pochodzące z wielu miejsc. Jedno z nich zaprezentowano w rankingu. Co to takiego? Dowiecie się w dalszej części artykułu.

Polskie pierogi docenione.jpg
canva/maczkus
To ulubiona surówka w moim domu. Pasuje do wszystkiego, a składniki kosztują grosze

Przepis na najlepsze pierogi polskie

Uwagę oceniających potrawy ekspertów Taste Atlas przyciągnęły kołduny litewskie, danie, owszem, polskie. Ale jednak przecież pochodzące z Litwy, z którą Polska tworzyła jedno państwo. Kołdunom bliżej do polskich uszek, dodawanych do barszczu, niż do znanych wielu smakoszom zlepieńców z patelni czy z wody.

Ten rodzaj pierogów charakteryzuje niewielki rozmiar i mięsny farsz sporządzany z dodatkiem cielęcego (lub wołowego łoju). Oryginalne kołduny nie są już dziś bardzo popularne. Zapewne z tego właśnie względu – tłustego składnika nie kupimy w markecie, zabraknie go też w niejednym mięsnym.

Jednak to właśnie w nim tkwi sekret smaku potrawy, o której smakosze opowiadają różne historie. Niejeden znawca wspominał, że kołdun powinien być tak delikatny, by mógł pękać na języku w 6 miejscach.

Niektórzy zażarcie spierali się jednak mówiąc nawet o 12 pęknięciach! Cieniutkie, a jednak kruche i odpowiednio sprężyste  ciasto i wypływający z kołdunów bulion to ich cechy charakterystyczne. Dlatego właśnie nie mogą być zbyt duże – na raz do ust. Jedno jest pewne – bardzo warto takich pierogów spróbować. Przygotujcie zatem składniki i sprawdźcie, jak smakują najlepsze polskie pierogi.

Składniki na ciasto do kołdunów:

  • 500 g mąki pszennej + do podsypywania
  • 1 duże jajko
  • ok. 250 ml letniej wody
  • 1 łyżeczka soli

Składniki na farsz:

  • 500 g tłustej wołowiny
  • 150 g łoju wołowego
  • ok. 100 ml przestudzonego rosołu
  • 1 duże jajko
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 łyżki majeranku
  • świeżo mielony czarny pieprz
  • sól i pieprz w ilości do smaku

Z wymienionych wyżej składników zrobicie smakowite pierogi. Rosołu zawczasu przygotujcie więcej — przyda się do podania. Szczegóły wykonania potrawy poznacie, czytając zamieszczoną poniżej instrukcję.

Jak przygotować kołduny litewskie? Te pierogi zachwycają smakiem

Wykonanie smakołyku rozpoczynam od sporządzenia farszu. Wołowinę oraz łój przepuszczam przez maszynkę do mielenia mięsa, używając sitka o drobnych oczkach. Do masy wbijam jajko, wsypuję majeranek i wrzucam rozdrobniony czosnek. Całość doprawiam solą oraz pieprzem.

Starannie wyrabiam dłonią, w trakcie wlewając porcjami rosół. Dodaję go tyle, aby mięsny miks nie był zbyt rzadki, ale też by mokry i lekko się formował w kulki. Gotowe nadzienie wstawiam do lodówki na czas wykonania ciasta.

By je zrobić, łączę przesianą przez sito mąkę pszenną z solą, jajkiem i wodą. Składniki wyrabiam przez 7-10 minut – aż uzyskam gładką masę. Przykrywam ją wilgotną ściereczką i pozostawiam na pół godziny.

Po tym czasie ciasto na pierogi dzielę na porcje, a każdą rozwałkowuję i wycinam z niej nieduże krążki. Zamykam w nich niewielkie kulki farszu. Zlepiam niewielki pierożek, po czym okręcam go wokół palca i sklejam jego dolne końcówki. Zupełnie jak przy lepieniu uszek. Gotuję partiami w osolonym wrzątku przez 2-3 minuty liczone od wypłynięcia. Starannie odcedzam.

Jak podawać kołduny litewskie?

Rarytas koniecznie podajcie w rosole. Nie żałujcie do niego zieleniny — natka pietruszki doda potrawie nuty świeżości i sprawi, że całość będzie jeszcze bardziej aromatyczna. Warto też podczas gotowania zupy dobrze doprawić ja lubczykiem.

Na naszej stronie znajdziecie więcej przepisów na pierogi. Sprawdźcie jak przygotować świąteczny rarytas z makiem. Być może skuszą was też smakowite pierogi ruskie w wersji roślinnej.

Kołduny litewskie najlepszymi pierogami.jpg
canva/zia_shusha

Źródło: londynek.net