Smakosze.pl Przepisy Przepis babci na krupnik nie ma sobie równych. 1 krok jest dziś zupełnie pomijany, a on decyduje o jego smaku
Fot. Canva

Przepis babci na krupnik nie ma sobie równych. 1 krok jest dziś zupełnie pomijany, a on decyduje o jego smaku

9 stycznia 2025
Autor tekstu: Kacper Jozopowicz

Zupa, jaka jest krupnik, bezapelacyjnie jest jednym z tych najpopularniejszych w polskich domach. Duża ilość odpowiednich warzyw, połączona ze znajdującymi się i wysokiej jakości mięsem, z których wypływają, że nasze kubki smakowe eksplodują, a krupnik ostatecznie pojawi się na naszych stołach. Jeśli chcesz, aby twoja zupa pojawiła się z rozwiązaniem Babci, nie zapomnij o innych, co inni ludzie pomijają.

Krupnik, czyli zupa, którą pokochasz

Krupnik ma głęboki smak i jest bogaty w różnorodne dodatki , które nie tylko pozwalają się nim nasycić, ale także nadają mu niepowtarzalny aromat . Dla kogoś, kto po raz pierwszy próbuje tego dania, połączenie ziemniaków z kaszą może wydawać się nietypowe. Jednak wystarczy tylko jedna łyżka tej przepysznej zupy , aby nasze podniebienie poczuło się jak w niebie . Aby jeszcze bardziej udoskonalić jej smak, należy pamiętać o jednym kroku .

Krupnik posypany świeżą natką pietruszki
Fot. Canva

Krupnik, czyli królowa zup

Krokiem, który pomija wiele osób to oczywiście podsmażenie włoszczyzny . Nie jest to oczywiste, a jednak ma duży wpływ na smak.

Składniki:

  • włoszczyzna
  • masło
  • 4 ziemniaki
  • 90 g kaszy jęczmiennej
  • 500 g mięsa drobiowego (można połączyć z mięsem wieprzowym, np. schabem lub
  • żeberkami)
  • cebula
  • 2 litry wody
  • sól
  • pieprz
  • kilka ziaren ziela angielskiego
  • dwa liście laurowe
  • posiekana natka pietruszki

Jak przygotować pyszny krupnik?

Kluczem do tego, aby smak zupy był mocno wyczuwalny , jest przesmażenie włoszczyzny. Niestety większość ludzi ten krok pomija, a to błąd.

Na palniku opalamy cebulę , a następnie mięso zalewamy wodą, dodając przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe oraz sól. Do gotującej się wody wrzucamy cebulkę. Po osiągnięciu wrzenia zmniejszamy ogień i gotujemy całość na małym ogniu przez około 30 minut , przykrywając naczynie.

Włoszczyznę z wyjątkiem pora kroimy drobno i smażymy na masełku , które wcześniej rozgrzaliśmy na gorącej patelni. Ten krok jest kluczem nie tylko do urozmaicenia smaku zupy , ale dzięki temu również uzyska bardziej złocisty i piękniejszy dla oka kolor . A więc wizualna wersja tego dania także zostanie wzbogacona .

W następnym kroku wsypujemy kaszę i gotujemy wszystko przez 15 minut . Następnie wrzucamy pokrojone ziemniaki i kontynuujemy gotowanie, aż staną się miękkie i gotowe do spożycia. Doprawiamy solą, jeśli to konieczne i pieprzem do smaku. Po ugotowaniu usuwamy liście laurowe oraz skórę i kości z mięsa. Krupnik podajemy najlepiej w głębokim talerzu, posypany świeżą natką pietruszki oraz chlebem.

Wypróbuj również przepis na zupę szczawiową .
Sprawdź, jakie mięso jest najlepsze do grochówki .

Krupnik z pietruszką.jpg
Fot. Canva

Źródło: Haps

Żadna wołowina i wieprzowina. Do gulaszu dodaję tanie i niedoceniane mięso
To moje ulubione ciasteczka. Idealne do kawy i herbaty, przepis jest banalny
Obserwuj nas w
autor
Kacper Jozopowicz

Redaktor portalu Smakosze.pl. Jestem absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Obecnie studiuję Produkcję medialną na studiach magisterskich. Piłka nożna to moja pasja, ale jestem również otwarty na inne dyscypliny sportowe. Bardzo lubię chodzić do teatru.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy