Ścieram na tarce i dodaję do klusek leniwych. Nigdy nie jadłem nic pyszniejszego
Jedna drobna zmiana w przepisie na leniwe kluski pokazuje nowe oblicze tej potrawy. Nabierają one świeżości i ciekawego posmaku, nie tracąc nic z dotychczasowych walorów. Taka ich wersja idealnie pasuje do ciepłych wiosennych i letnich dni. Domyślasz się już, o jaki dodatek chodzi?
Słodko-kwaśne leniwe kluski
Zwane też leniwymi pierogami, te kluski na słodko to klasyka polskich podwieczorków. Przygotowane są z ciasta z twarogiem (czyli jakby pierogi , na których faszerowanie jesteśmy zbyt leniwi). Są jednak sposoby, by podkręcić ich smak w kierunku bardziej orzeźwiającego.
Jednym z ważnych, a często pomijanych kroków jest dodanie do pierogów kwasowości . W tym przepisie osiągamy to skórką startą z cytryny . Kwaśna, a jednocześnie lekko goryczkowa i wyraźnie cytrusowa w aromacie, doskonale uzupełni słodko, mączysty smak klusek.
Skórka i sok z cytryny
Skórkę z wyszorowanej cytryny ocieramy jeszcze przed przekrojeniem owocu. Najlepiej zetrzeć ją na tarce o najdrobniejszych okach . Następnie dobrze jest od razu przekroić i wycisnąć cytrynę, a potem dość szybko zużyć cały sok do lemoniady czy herbaty . Skórka jest naturalnym opakowaniem owocu i bez niej cytryna szybko się popsuje .
Składniki
- 500 g twarogu
- 150 g mąki
- 2 jajka
- Skórka otarta z 1 dużej cytryny
- 30 g cukru waniliowego
- Szczypta soli
Leniwe kluski ze skórką z cytryny
Twaróg rozgniatamy widelcem w misce. Dodajemy cukier waniliowy, sól i większość skórki z cytryny . Wyrabiamy z wybitym jajkiem na jednolitą masę.
Do masy twarogowej dodajemy porcjami mąkę, wyrabiając, aż ciasto osiągnie właściwą konsystencję. Nie może się kleić ani rozlatywać. Z gotowego ciasta formujemy wałki, a te kroimy na duże kluski o kształcie kopytek.
Leniwe wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy przez trzy minuty od wypłynięcia . Podajemy ze zrumienioną bułką, którą można przyprawić łyżką soku z cytryny . Przed podaniem posypujemy też odrobiną świeżej skórki cytrynowej.
Wypróbuj też przepis na sok z czarnego bzu i nietypowy dodatek do ogórków małosolnych .