kaucja
Canva/EyalGranit

Szczegóły kaucji za szklane i plastikowe butelki

Wszystko wskazuje, że już wkrótce wejdzie w życie zupełnie nowy system kaucji na opakowania. Dotyczyłby on plastikowych oraz szklanych butelek. Wiemy, jakie najprawdopodobniej czekają nas zmiany. Niewykluczone, że w sklepach pojawią się m.in. specjalne automaty do odbioru opakowań.

Wprawdzie nie ma jeszcze oficjalnego projektu ustawy, ale wszystko wskazuje na to, że już wkrótce czekają nas ogromne zmiany. Do cen produktów zapakowanych w szkło lub plastik będziemy musieli doliczyć kaucję.

Wiadomości Handlowe dotarły do informacji, że pierwsze informacje na temat całkiem nowych przepisów przedstawiono na "Forum Rozwoju Lokalnego". Co wiemy na temat wstępnych założeń zupełnie nowego rozwiązania?

Nowy system kaucji - pierwsze szczegóły

Media podają, że kaucją miałby być objęte szklane butelki do 1,5 litra oraz plastikowe o maksymalnej pojemności 3 litry. Wiele wskazuje na to, że zwrot opakowania nie wymagałby pokazania paragonu. Stawka kaucji na razie jest niewiadomą. Prawdopodobnie będzie wynosić od 50 groszy do 2 złotych.

Powstanie tego rozwiązania jest już niemalże przesądzone. Jest ono bowiem bardzo istotne z punktu widzenia zarówno ekonomii, jak i ekologii. Poniżej przytaczamy kilka ważnych argumentów.

Wyjątkowa jajecznica z dodatkiem ziela angielskiegoWyjątkowa jajecznica z dodatkiem ziela angielskiegoCzytaj dalej

Ekonomiczne i ekologiczne powody wprowadzenia kaucji

Zdaniem ekspertów wprowadzenie kaucji w Polsce jest już praktycznie przesądzone. Ma na to wpływ między innymi drożejąca ropa oraz spowodowane trwające pandemią przestoje w wielu fabrykach.

Kaucja umożliwi recykling zużytych opakowań po napojach. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie zarówno z ekologicznego, jak i właśnie ekonomicznego punktu widzenia. Wiąże się ono również z nowymi rozwiązaniami. Niewykluczone, że w każdym sklepie pojawi się specjalny automat do odbioru opakowań. Jakie jeszcze zmiany czekają wszystkich konsumentów.

butelki

Nowa kaucja - wyższe ceny?

Wszystko wskazuje na to, że konieczność wprowadzanie kaucji wiązałaby się z wyższymi cenami popularnych napojów. Nie jest to dobra informacja dla konsumentów, ponieważ na skutek tzw. podatku cukrowego w tym roku i tak poszły one już w górę.

Wielu ekspertów zastanawia się już dziś, czy zbyt wysoka kaucja nie wpłynęłaby negatywnie na zainteresowanie konsumentów popularnymi napojami. Szczegóły tej kwestii z pewnością poznamy w najbliższym czasie i będziemy o nich na bieżąco informować.

Polecamy również nasz artykuł na temat produktów, które już powoli znikają z półek naszych sklepów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: money/ bezprawnik/wiadomości handlowe

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł