Smakosze.pl
kaucja

Canva/EyalGranit

Szczegóły kaucji za szklane i plastikowe butelki

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Wszystko wskazuje, że już wkrótce wejdzie w życie zupełnie nowy system kaucji na opakowania. Dotyczyłby on plastikowych oraz szklanych butelek. Wiemy, jakie najprawdopodobniej czekają nas zmiany. Niewykluczone, że w sklepach pojawią się m.in. specj

Wprawdzie nie ma jeszcze oficjalnego projektu ustawy, ale wszystko wskazuje na to, że już wkrótce czekają nas ogromne zmiany. Do cen produktów zapakowanych w szkło lub plastik będziemy musieli doliczyć kaucję.

Wiadomości Handlowe dotarły do informacji, że pierwsze informacje na temat całkiem nowych przepisów przedstawiono na "Forum Rozwoju Lokalnego". Co wiemy na temat wstępnych założeń zupełnie nowego rozwiązania?

Nowy system kaucji - pierwsze szczegóły

Media podają, że kaucją miałby być objęte szklane butelki do 1,5 litra oraz plastikowe o maksymalnej pojemności 3 litry. Wiele wskazuje na to, że zwrot opakowania nie wymagałby pokazania paragonu. Stawka kaucji na razie jest niewiadomą. Prawdopodobnie będzie wynosić od 50 groszy do 2 złotych.

Powstanie tego rozwiązania jest już niemalże przesądzone. Jest ono bowiem bardzo istotne z punktu widzenia zarówno ekonomii, jak i ekologii. Poniżej przytaczamy kilka ważnych argumentów.

Ekonomiczne i ekologiczne powody wprowadzenia kaucji

Zdaniem ekspertów wprowadzenie kaucji w Polsce jest już praktycznie przesądzone. Ma na to wpływ między innymi drożejąca ropa oraz spowodowane trwające pandemią przestoje w wielu fabrykach.

Kaucja umożliwi recykling zużytych opakowań po napojach. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie zarówno z ekologicznego, jak i właśnie ekonomicznego punktu widzenia. Wiąże się ono również z nowymi rozwiązaniami. Niewykluczone, że w każdym sklepie pojawi się specjalny automat do odbioru opakowań. Jakie jeszcze zmiany czekają wszystkich konsumentów.

Nowa kaucja - wyższe ceny?

Wszystko wskazuje na to, że konieczność wprowadzanie kaucji wiązałaby się z wyższymi cenami popularnych napojów. Nie jest to dobra informacja dla konsumentów, ponieważ na skutek tzw. podatku cukrowego w tym roku i tak poszły one już w górę.

Wielu ekspertów zastanawia się już dziś, czy zbyt wysoka kaucja nie wpłynęłaby negatywnie na zainteresowanie konsumentów popularnymi napojami. Szczegóły tej kwestii z pewnością poznamy w najbliższym czasie i będziemy o nich na bieżąco informować.

Polecamy również nasz artykuł na temat produktów, które już powoli znikają z półek naszych sklepów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: money/ bezprawnik/wiadomości handlowe

Zapraszamy na nasz Instagram

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbieram dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuję, podróżuję i czytam książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Kania - sposób na rozwinięcie kapelusza

Produkty

Zbieracie kanie? Sprawdźcie, jak przyspieszyć rozwijanie się kapelusza. Sposób jest banalnie prosty

Czytaj więcej >
Grzyb, który smakuje jak kurczak

Produkty

Rozpoznajesz grzyb ze zdjęcia? Wiele osób go pomija, a smakuje jak kurczak

Czytaj więcej >
Czarna końcówka banana jest bezpieczna

Produkty

Cała prawda o czarnej końcówce banana. Już wiadomo, czy można ją jeść

Czytaj więcej >
maślaki

Produkty

Czy trzeba obierać maślaki? Rozwiewamy wątpliwości nie tylko grzybiarzy

Czytaj więcej >
canva/YelenaYemchuk

Produkty

Czy można jeść surowy kalafior? Nie każdy ma świadomość, łatwo o pomyłkę

Czytaj więcej >
Ile kaw można pić dziennie?

Produkty

Ile kaw można pić dziennie? Eksperci nie maja wątpliwości

Czytaj więcej >