Smakosze.pl
kaucja

Canva/EyalGranit

Szczegóły kaucji za szklane i plastikowe butelki

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Wszystko wskazuje, że już wkrótce wejdzie w życie zupełnie nowy system kaucji na opakowania. Dotyczyłby on plastikowych oraz szklanych butelek. Wiemy, jakie najprawdopodobniej czekają nas zmiany. Niewykluczone, że w sklepach pojawią się m.in. specj

Wprawdzie nie ma jeszcze oficjalnego projektu ustawy, ale wszystko wskazuje na to, że już wkrótce czekają nas ogromne zmiany. Do cen produktów zapakowanych w szkło lub plastik będziemy musieli doliczyć kaucję.

Wiadomości Handlowe dotarły do informacji, że pierwsze informacje na temat całkiem nowych przepisów przedstawiono na "Forum Rozwoju Lokalnego". Co wiemy na temat wstępnych założeń zupełnie nowego rozwiązania?

Nowy system kaucji - pierwsze szczegóły

Media podają, że kaucją miałby być objęte szklane butelki do 1,5 litra oraz plastikowe o maksymalnej pojemności 3 litry. Wiele wskazuje na to, że zwrot opakowania nie wymagałby pokazania paragonu. Stawka kaucji na razie jest niewiadomą. Prawdopodobnie będzie wynosić od 50 groszy do 2 złotych.

Powstanie tego rozwiązania jest już niemalże przesądzone. Jest ono bowiem bardzo istotne z punktu widzenia zarówno ekonomii, jak i ekologii. Poniżej przytaczamy kilka ważnych argumentów.

Ekonomiczne i ekologiczne powody wprowadzenia kaucji

Zdaniem ekspertów wprowadzenie kaucji w Polsce jest już praktycznie przesądzone. Ma na to wpływ między innymi drożejąca ropa oraz spowodowane trwające pandemią przestoje w wielu fabrykach.

Kaucja umożliwi recykling zużytych opakowań po napojach. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie zarówno z ekologicznego, jak i właśnie ekonomicznego punktu widzenia. Wiąże się ono również z nowymi rozwiązaniami. Niewykluczone, że w każdym sklepie pojawi się specjalny automat do odbioru opakowań. Jakie jeszcze zmiany czekają wszystkich konsumentów.

Nowa kaucja - wyższe ceny?

Wszystko wskazuje na to, że konieczność wprowadzanie kaucji wiązałaby się z wyższymi cenami popularnych napojów. Nie jest to dobra informacja dla konsumentów, ponieważ na skutek tzw. podatku cukrowego w tym roku i tak poszły one już w górę.

Wielu ekspertów zastanawia się już dziś, czy zbyt wysoka kaucja nie wpłynęłaby negatywnie na zainteresowanie konsumentów popularnymi napojami. Szczegóły tej kwestii z pewnością poznamy w najbliższym czasie i będziemy o nich na bieżąco informować.

Polecamy również nasz artykuł na temat produktów, które już powoli znikają z półek naszych sklepów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: money/ bezprawnik/wiadomości handlowe

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Plastikowe opakowania

Produkty

Od 1 lipca ze sklepów znikają plastikowe opakowania

Czytaj więcej >
1000-letnie jajo kury

Produkty

Niesamowite, 1000-letnie jajko znalezione w Izraelu

Czytaj więcej >
Zdrowe jedzenie dla dzieci

Produkty

Rząd obniża stawki dla dostawców. Zdrowa żywność w szkołach pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto skusić się na flądrę bałtycką?

Czytaj więcej >
Kobieta pracująca na zbiorze truskawek

Produkty

Podwyżki płac dla zbierających truskawki

Czytaj więcej >

Produkty

Najniższa cena truskawek w sezonie, tylko jeden warunek

Czytaj więcej >