Smakosze.pl
chipsy

Pixabay /Didgemen

Produkty zawierające tłuszcze trans mogą zniknąć ze sklepów

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Na początku kwietnia czeka nas kolejna rewolucja. Wchodzi wtedy w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące obecności w produktach spożywczych tzw. przemysłowych tłuszczów trans. Co ono oznacza w praktyce? Czy z półek sklepowych mo

Już 2 kwietnia wchodzi w życie nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej. Dotyczy ono zawartości w żywności przemysłowych tłuszczów trans. Co się kryje pod tą nazwą?

Co to są tłuszcze trans?

Tłuszcze trans to substancje powstałe w wyniku utwardzenia olejów roślinnych. Specjaliści z zakresu dietetyki uważają, że są one szczególnie niebezpieczne dla układu sercowo - naczyniowego, ponieważ zwiększają ryzyko miażdżycy i podwyższają stężenie złego cholesterolu we krwi.

Gdzie możemy znaleźć te substancje? Niestety w bardzo popularnych przekąskach! Tłuszcze trans są zawarte między innymi w: chipsach, ciastkach, gotowych sosach, margarynie i daniach instant. Czy to oznacza, że te produkty znikną ze sklepowych półek?

Rozporządzenie Komisji Europejskiej wejdzie w życie już na początku kwietnia i mocno wpłynie na nasze nawyki żywieniowi. Producenci jedzenia będą zmuszeni do produkcji zdrowszych przekąsek z mniej kontrowersyjnym składem. Warto jednak, w dalszym ciągu być świadomym konsumentem. Jakie są powody?

Dlaczego warto być świadomym konsumentem?

W rozmowie ze stacją Polsat News dietetyczka i doktorantka SGGW Karolina Osowiecka opowiedziała m.in. o innym szkodliwym działaniu tłuszczów trans. Mogą one wpływać na choroby autoimmunizacyjne, o podłożu zapalnym takie jak np. Hashimoto i reumatoidalne zapalenie stawów.

Zawsze warto pamiętać o czytaniu etykiet żywności. Producenci często oszukują nas reklamując dany produkt jak "zdrowszy i lżejszy", a tak naprawdę w jego składzie wciąż może znajdować się szkodliwy cukier. O ile o szkodliwości niezdrowych przekąsek wiadomo było od dawna, to wiele osób jest nieco zaskoczonych pojawieniem się w zestawieniu m.in. margaryny. Czy zniknie ze sklepowych półek?

Czy margaryna zniknie ze sklepowych półek?

Tak jak pisaliśmy w powyższych akapitach, niektóre produkty mogą faktycznie zostać wycofane ze sklepów lub pojawią się w nowej odsłonie z nieco lepszym składem. Podobnie tak kwestia wygląda w przypadku margaryny.

"Współczesna, nowoczesna margaryna to produkt, który bardzo zmienił się pod kątem jakości, w tym przede wszystkim wartości zdrowotnej." - mówi cytowany przez portal spożywczy prof. dr hab. Krzysztof Krygier, prof. zwyczajny w zakresie technologii żywności i żywienia, były Kierownik Zakładu Technologii Tłuszczów i Koncentratów Żywności SGGW.

Więcej informacji na temat tłuszczów trans znajdziesz w tym artykule

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: wprost/polsat news/portal spożywczy

Zapraszamy na nasz Instagram

undefined

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbieram dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuję, podróżuję i czytam książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

pomidory

Produkty

Czy pomidory z kiełkami są jadalne? Poznaliśmy odpowiedź eksperta, odwieczna zagadka rozwiązana

Czytaj więcej >

Produkty

Czy mycie surowego mięsa jest bezpieczne? Nie ryzykuj szczególnie z jednym rodzajem

Czytaj więcej >
Czy mała papryka rosnąca w dużym warzywie jest bezpieczna dla zdrowia?

Produkty

Dlaczego w dużej papryce rośnie niekiedy jej mniejsza wersja? Czy można ją bezpiecznie jeść?

Czytaj więcej >

Produkty

Biedronka poszła na całość. Za 20 zł kupisz produkty na pyszne spaghetti

Czytaj więcej >

Produkty

Żółta czy zielona? Która fasolka szparagowa jest lepsza? Dietetyk odpowiada

Czytaj więcej >

Produkty

Jakie są najdziwniejsze smaki lodów? Lista najbardziej intrygujących pozycji ze świata

Czytaj więcej >