Ta zupa jest znana na Górnym Śląsku. Jej głównym składnikiem jest czerstwy chleb
To tradycyjne danie kuchni śląskiej należało kiedyś do najważniejszych w repertuarze każdej gospodyni w regionie. Intensywny smak chleba i czosnku na tłustej bazie sprawia, że potrawa zaspokaja nasze podstawowe kulinarne gusta. Dla wielu to także smak nostalgiczny.
Tradycyjna wodzionka
Danie to w kuchni śląskiej nazywa się wodzionka , a także – z niemieckiego – brotzupa . Rozpowszechniła się też w środkowej Polsce pod nazwami takimi jak kapłonek czy ślepy rosół. Czym jest? Ot, chlebem z czosnkiem i tłuszczem.
Nietrudno domyślić się, że ta zupa to dzieło tak zwanej kuchni ubogiej. Pozwala przygotować smaczny i sycący posiłek praktycznie z niczego prócz starego chleba. Tak jadano podczas postów i w czasach biedy . Choć dziś kuchnia uboga wygląda nieco inaczej, zupa wodzionka doceniana jest jako tradycyjne danie. Jej warianty znajdują się nawet na polskiej liście produktów tradycyjnych.
Śląska zupa
Tradycyjna wodzionka , którą tu prezentujemy, powstaje na smalcu. Można także gotować ją na słoninie czy włoszczyźnie i dodawać rozmaite przyprawy. Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału Silesiaonline, gdzie zupa doprawiona jest wyłącznie maggi.
Składniki
- 2-3 kromki czerstwego chleba
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka smalcu
- Przyprawy: sól, pieprz i np. łyżka bulionu, kostka rosołowa, płynna przyprawa do zup
Zupa ze starego chleba
Chleb kroimy w kostkę i podpiekamy na suchej patelni lub w piekarniku. Nakładamy go do talerza. Dodajemy łyżkę smalcu i rozgnieciony lub drobno posiekany czosnek . Zalewamy wrzątkiem i przyprawiamy.
Wodzionkę można gotować na mnóstwo różnych sposobów. Chleb do zupy może być także podsmażony na smalcu lub maśle albo surowy . Niektórzy dodają także ziemniaki czy skwarki. Można też wygotować kawałek słoniny z przyprawami i to takim prostym bulionem zalewać chleb z czosnkiem.
Wypróbuj też przepisy na faszerowaną cukinię Strzelczyka i inną śląską zupę – oberibę .