Żadne jabłka. W czerwcu Strzelczyk dodaje do racuchów zupełnie inny owoc
Tomasz Strzelczyk zaprezentował doskonały przepis na racuchy. Przygotowywane cierpliwie, na zaczynie drożdżowym, mają jeszcze jeden atut. Dobrze znane jabłka zastępujemy tu sezonowymi owocami.
Racuchy z truskawkami
Drożdżowe racuchy z owocami to klasyka śniadań na słodko, ale klasykę tę realizujemy przeważnie dodając do nich jabłka. Tomasz Strzelczyk ma na to inny pomysł. Jabłka, które są właściwie owocem całorocznym, można zostawić sobie na zimę. W sezonie owocowym sięgamy po owoce sezonowe. W tym wypadku truskawki.
Takie racuchy to świetny pomysł na śniadanie w sezonie, kiedy truskawki kuszą nas na każdym rogu, a ich cena spada do nawet kilku złotych za kilogram. Są też świetnym pomysłem na zagospodarowanie truskawek wątpliwej urody ale niewątpliwego smaku. Skoro nie nadają się do serwowania saute, z pewnością świetnie sprawdzą się w racuchach.
Henia robi najlepsze ciasto z jagodami. Zawsze znika w mgnieniu okaRacuchy Strzelczyka
Jest mnóstwo przepisów na racuchy, ale ten Strzelczyka nie idzie na skróty. Przygotowujemy je na zaczynie ze świeżych drożdży. To właśnie dzięki temu placuszki są tak puszyste i pyszne.
Składniki
- 350 g mąki
- 250 ml mleka
- 1 jajko i 1 dodatkowe żółtko
- 30 g świeżych drożdży
- 70 g twarogu
- 180 g truskawek
- 4 łyżki cukru
- 30 g masła
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- Szczypta soli, cukier puder do dekoracji i masło klarowane do smażenia
Racuchy drożdżowe z twarogiem
Do miski wsypujemy pokruszone drożdże i zasypujemy cukrem. Mleko podgrzewamy w rondelku, a ciepłym zalewamy drożdże i dokładnie mieszamy. Zaczyn odstawiamy na 10 minut, by wystartował.
Do miski z zaczynem dodajemy jajko z dodatkowym żółtkiem i dokładnie mieszamy. Dodajemy pokruszony twaróg, rozgniatamy go widelcem, a następnie rózgą. Masło rozpuszczamy w rondelku, studzimy i dodajemy do ciasta. Na końcu, partiami, dodajemy mąkę. Przyprawiamy ciasto cukrem waniliowym i szczyptą soli dla podbicia smaku.
Truskawki kroimy na mniejsze kawałki i mieszamy z ciastem. Całość przykrywamy ściereczką i odstawiamy na pół godziny do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Racuchy nakładamy łyżką na patelnię z rozgrzanym masłem klarowanym. Strzelczyk poleca, by łyżkę moczyć w naczyniu z gorącą wodą, wtedy łatwiej nakładać nią ciasto. Racuchy smażymy na niewielkim ogniu, przewracając, by były złociste z obu stron.
Wypróbuj też przepisy na blok galaretkowy jak w PRL-u i ciasto sodowe na bazie dżemu.