Smakosze.pl Porady Tak znajdziesz każdego prawdziwka, musisz tylko pamiętać o 1 rzeczy
Fot. Shutterstock/Maciej Dubel

Tak znajdziesz każdego prawdziwka, musisz tylko pamiętać o 1 rzeczy

4 października 2024

Zbieranie grzybów wydaje się czasem talentem, który nie każdemu jest dany. A jednak – jak z każdym talentem – to tylko mały ułamek sukcesu. Aby być mistrzem poszukiwania grzybów, warto znać ich zwyczaje.

Prawdziwe prawdziwki

W „Panu Tadeuszu” opisywane jako „grzybów pułkownicy”, prawdziwki, czyli borowiki, to chyba najważniejsze grzyby w naszych lasach. Nic dziwnego: są najbogatsze w grzybowy smak. Rosną też wielkie i dorodne, więc czasem całe danie, jak choćby sałatkę, można oprzeć na jednej znalezionej sztuce.

Jak jednak ją znaleźć? Albo lepiej, jak znaleźć wiele takich grzybów, by część spałaszować od razu, a resztę ususzyć do wigilijnego barszczu, zupy grzybowej lub pierogowego farszu ? Ważny jest właściwy czas i właściwe miejsce, jak zawsze.

borowiki w ściółce

Żadne mięso, żadne pieczarki. Krokiety z tym farszem zasługują na medal

Jak szukać prawdziwków

A zatem, po pierwsze, czas. Ten najlepszy jest oczywiście jesienią, choć pierwsze prawdziwki mogą przytrafić się już w czerwcu. Ważne jest, by było ciepło i wilgotno . Te duże, dorodne grzyby rosną dość długo. Warto wyczekać więc od tygodnia do nawet 10 dni od porządnego deszczu, oczywiście o ile mamy pewność, że nikt nie zbierze nam borowików sprzed nosa. Prawdziwki są też wrażliwe na temperatury – ważne, by nocą nie było mniej niż 10 stopni.

Po drugie, miejsce. Tutaj sprawa jest mniej oczywista i zero-jedynkowa. Grzyby dość niedawno dostały status królestwa – co podkreśla, jak skomplikowanym są organizmem. To, co zbierają grzybiarze, to owoce grzybni, która przerasta praktycznie całą ziemię, po której chodzimy. Jednak grzyby mają miejsca, w których lubią owocować.

Gdzie owocują borowiki

Prawdziwki nie lubią nadmiaru wilgoci w ziemi . Nie spotkamy ich na terenach podmokłych ani bagiennych, w stojącej lub mocno nasiąkniętej wodzie. Nie biją się też o rejony z maślakami – wybierają raczej lasy mieszane i liściaste niż te, gdzie ściółka jest iglasta.

Nawet jeśli trafimy na właściwy okaz, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności . Prawdziwki dają się pomylić z szatanami , o intensywnie żółtej lub czerwonej barwie spodu kapelusza i czerwonym trzonku. To bardzo trujący grzyb, który uszkadza układ trawienno-jelitowy . Nieco lepiej można trafić na goryczaka żółciowego, który po prostu, jak sama nazwa wskazuje, jest niejadalny przez swój smak, a nie toksyny.

Wypróbuj też przepis na bezmięsne kotlety i poznaj „zakazany” dodatek do grzybów .

obieranie grzybów

Nie tylko do ciasta, wsypuję go też do pralki. Pościel wychodzi śnieżnobiała
Użyłam do panierowania zamiast bułki. Smażona ryba smakowała jak marzenie
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy