Większość osób nawet nie wie, że te grzyby się suszy. W takiej postaci idealnie podkręcają smak potraw
Grzyby już pojawiły się w polskich lasach. Wielu grzybiarzy z niecierpliwością czekało na ten moment. Niektórzy wypatrują gatunku grzyba, który smakuje na świeżo, ale warto też go suszyć, o czym nie każdy wie. Te suszone rarytasy podkręcą smak wielu potraw.
Ruszył sezon na grzyby
Grzybiarze ruszyli już do lasów, gdzie można zebrać prawdziwki, podgrzybki, kozaki i wiele innych leśnych przysmaków. Wysokie temperatury i deszcze sprawiają, że grzyby rosną na potęgę. Pojawia się też gatunek, który ma wielu wiernych zwolenników. Mowa o kaniach, które wyróżniają się dużym kapeluszem w kształcie parasola.
Jednak warto pamiętać, że tak lubiane kanie przypominają też muchomora sromotnikowego. Powierzchnia kapelusza kani jest zwykle postrzępiona, a muchomora jest gładka. Kapelusz kani ma też kolor jasnobrązowy z ciemnymi łuskami. Natomiast u muchomora sromotnikowego przybiera barwę jasnozieloną, a u starszych grzybów żółtą i spłowiałą.
Przepis na ten sernik dostałem od sąsiadki. Jest tak dobry, że robię od razu podwójną porcjęKanie warto suszyć
Kanie znajdziemy w lasach od lipca do października. Występują zwykle na brzegach lasów liściastych i iglastych. Te smaczne grzyby znajdziemy też na leśnych polanach, łąkach, a nawet w parkach i na poboczach dróg. Kanie są bardzo lubiane i zwykle przyrządzane jak kotlety.
Grzyby panieruje się w jajku i bułce tartej, a potem smaży. Smakują, że palce lizać. Jednocześnie niewielu smakoszy wie, że kanie można suszyć. Wszystko dlatego, że suszone kanie wspaniale podkręcają smak wielu dań. Będą znakomitym dodatkiem do sosów i zup. Te grzyby są jednymi z najbardziej aromatycznych i warto wykorzystać to w kuchni.
Jak suszyć kanie?
Kanie należy oczyścić i pokroić. Potem można użyć suszarki do suszenia grzybów. Pokrojone kanie układamy na sitkach suszarki i włączamy nawiew. Suszenie powinno trwać od 5 do 8 godzin. Potem grzyby przekładamy do pojemnika i chowamy do szafki. Kanie można też suszyć w piekarniku.
Gdy grzyby już oczyściliśmy i pokroiliśmy, to piekarnika nagrzewamy do 70 stopni. Układamy kanie na blaszce, a proces suszenia może trwać nawet 6 godzin. Jednak w tym czasie trzeba bacznie obserwować, co dzieje się z grzybami. Po ususzeniu kanie przekładamy do szczelnie zamykanego pojemnika. Informowaliśmy, ile trzeba zapłacić za kilogram suszonych borowików. Radziliśmy, jak zrobić ciasto francuskie z szynką i pysznymi dodatkami.