Wiosną zawsze gotuję tę zupę. Jest tania i tak dobra, że mógłbym ją jeść non stop
Ta prosta i tania zupa podnosi koperek z rangi przyprawy do składnika potrawy. I to jakiego! Wszyscy, którym wiosna kojarzy się ze smakiem wszechobecnego – w sałatkach i na młodych ziemniakach – kopru, muszą jej spróbować.
Zupa koperkowa
Choć koperek dostępny jest dziś w sklepach przez cały rok, warto zainteresować się nim na wiosnę, kiedy olbrzymie, bujne pęczki można niedrogo kupić w warzywniaku. Właśnie taki większy pąk będzie jak znalazł do zupy, która smakiem kojarzy się z wysypem nowalijek. W zupie tej łączą się smaki koperku i ziemniaków , co nawiązuje do jeszcze jednej popularnej wiosennej przekąski.
W naszej zupie znalazło się też miejsce na drugą odmianę kopru – fenkuł, czyli koper włoski . To rzadziej nieco spotykane w naszych sklepach warzywo jest źródłem wielu cennych własności odżywczych . Świetnie nadaje się też właśnie do ugotowania, dlatego warto zwrócić na nie uwagę. Oczywiście dodatek ten jest opcjonalny.
Obiad z kopru
Zwykły pęczek koperku to wszystko, czego potrzebujemy, by zmienić zupę jarzynową w ten niecodzienny obiad . Zupę taką można przygotować na warzywnym bulionie, ale ponieważ używamy i tak wielu warzyw, można też użyć po prostu wody. Zawsze w pogotowiu warto mieć domową przyprawę typu vegeta, by podrasować smakowo nasze danie.
Składniki
- Duży pęczek posiekanego koperku
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- Kawałek selera
- ½ bulwy kopru włoskiego
- 4 duże ziemniaki
- 3 gałązki lubczyku
- 1 mały pęczek pietruszki
- 50 ml śmietany 12%
- 2 łyżki mąki
- Sól, pieprz
Gotujemy zupę koperkową
W garnku zagotowujemy ok. 4 litry wody. Marchewkę i pietruszkę przekrawamy wzdłuż i – razem z selerem – kroimy w mniejsze kawałki. Ziemniaki dzielimy w kostkę. Fenkuł, czyli koper włoski, kroimy w dość cienkie, ok. 3-milimetrowe plasterki.
Warzywa wrzucamy do gotującej się wody. Dodajemy sól i pieprz (można dorzucić kilka ziarenek niezmielonego). Gotujemy na wolnym ogniu . W międzyczasie siekamy lubczyk i pietruszkę i dodajemy do zupy. Od koperku odcinamy twarde łodyżki, związujemy sznurkiem wędzarniczym i wrzucamy do zupy, by jego smak się wygotował. Sam koperek siekamy i połowę dodajemy do zupy.
Po ok. 30 minutach, kiedy wszystkie warzywa będą miękkie, wyjmujemy łodyżki koperku . Zupę próbujemy na smak i ewentualnie doprawiamy, także vegetą. W miseczce mieszamy śmietanę z mąką, a całość hartujemy łyżką wazową zupy.
Po zmieszaniu mąki z gorącym wywarem, przelewamy zawartość miseczki do zupy . Dodajemy pozostałą część posiekanego koperku i mieszamy. Gotujemy jeszcze dosłownie przez dwie minuty .
Wypróbuj też przepisy na gołąbki inspirowane wschodnim przysmakiem i fasolkę po bretońsku z nietypowym mięsem .