Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Pijesz herbaty w takich torebkach? Lepiej o nich zapomnij, dietetyk ostrzega
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 14.05.2024 17:54

Pijesz herbaty w takich torebkach? Lepiej o nich zapomnij, dietetyk ostrzega

herbata w torebce
fot. Canva

Znany z mediów społecznościowych dr Bartek Kulczyński to dietetyk, który zazwyczaj poucza nas, co powinniśmy jeść. Tym razem opowiedział jednak o zagrożeniu, którego powinniśmy unikać. I nie chodzi o ładną figurę.

Mikroplastik w jedzeniu

Dietetyk wziął na tapet temat mikroplastiku, o którym ostatnio zrobiło się głośno. Z badań naukowych wynika bowiem, że mikroskopijne cząsteczki tworzyw sztucznych są tak wszechobecne w dzisiejszym świecie, że nie tylko żyjemy wśród nich, lecz także często je jemy, wypijamy, a także oddychamy nimi.

Oczywiście za rozpowszechnienie tych niewielkich, ale szkodliwych grudek tworzyw syntetycznych w naszej diecie obarczyć należy w dużym stopniu plastikowe opakowania, których cząstki przenikają do naszego jedzenia.

mikroplastik w piasku
fot. Canva
Ostatnio na obiad podałem taką fasolkę po bretońsku. Z tym mięsem wyszła 100 razy lepiej

Takiej herbaty lepiej unikać

To, co można powiedzieć na podstawie dzisiejszych badań naukowych, to to, że skala problemu nie jest mała i jest niepokojąca – tłumaczy Kulczyński.

Wskazuje on, że według obecnej wiedzy naukowców mikroplastik taki może w naszym organizmie mieć działanie druzgocące: wywoływać raka, choroby jelit czy uszkodzenia układu krążenia. Na szczęście zdementowane zostały ustalenia sprzed kilku lat, które szacowały ilość pochłanianego przez nas mikroplastiku jako nawet 5 g tygodniowo.

Mikroplastik: na te produkty uważaj

Dietetyk wymienia też produkty, których należy się wystrzegać, żeby ograniczyć ilość zjadanego mikroplastiku. Na pierwszym miejscu znalazł się tu niestety ten, który w naszych kuchniach występuje nagminnie. Chodzi o herbatę w plastikowych torebkach do zaparzania, które uwalniają mnóstwo mikro- i nanocząsteczek plastiku.

[…] przejście z herbat w torebkach na herbaty sypkie jest jedną z najprostszych strategii zmniejszenia spożycia mikroplastiku wraz z herbatą – podkreśla dr Bartek.

Podobna uwaga dotyczy innego produktu, który często gotujemy w torebce – ryżu. Zapewne można tę zasadę rozciągnąć też na kasze, które coraz częściej występują w podobnej postaci.

Wysoko na liście znalazła się też butelkowana woda – którą warto zastąpić używaniem wody prosto z kranu do gotowania, a do picia na surowo – filtrami działającymi w technice odwróconej osmozy. 

Kolejne miejsca pierwszej dziesiątki najniebezpieczniejszych produktów zajmują też cukier i sól – które jak najbardziej warto ograniczać, lecz także ryby i owoce morza, z których rezygnować dietetyk jednak nie radzi. Do wzięcia pod uwagę jest przecież więcej zaleceń zdrowotnych niż tylko mikroplastik.

Wypróbuj też porady dotyczące mrożenia pierogów i dowiedz się, czy kiełkujący czosnek jest szkodliwy dla zdrowia

śmieci na plaży
fot. Canva