Smakosze.pl

canva/ singerGM

Żadne drogie środki chemiczne. Przypalony garnek wyczyścisz na błysk tanim produktem

28 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Monika Dec

Przypalony garnek jest zmorą niejednego miłośnika gotowania. Mamy jednak dobrą informację, aby go wyczyścić nie potrzeba drogich środków chemicznych. Wystarczy odrobina octu, aby znów lśnił czystością. Nie masz go w domu? Nic nie szkodzi, znamy doskonałą alternatywę!

Domowe, ekologiczne metody czyszczenia sprzętu domowego z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Są tanie, bezpieczne i skuteczne. Zamiast sięgać po drogie chemiczne środki, poznajcie alternatywne sposoby na wyczyszczenie przypalonego garnka. Z pewnością wrócicie do nich nie raz.

Jak wyczyścić przypalony garnek za pomocą octu?

Jedną z najpopularniejszych metod czyszczenia przypalonego garnka, jest użycie octu winnego lub spirytusowego. Powód? Produkt niemal natychmiast usuwa spaleniznę. Ocet doskonale sprawdzi się do mycia garnków stalowych i aluminiowych. Niestety, nie powinno się nim czyścić naczyń emaliowanych, gdyż pod jego wpływem niestety mogą się zmatowić.

Aby wyczyścić przypalony garnek, należy na jego dno wlać niedużą ilość wody wymieszanej z octem (ok. 3 cm), a następnie ją zagotować. Wodę należy doprowadzić do wrzenia, a następnie ją ostudzić i pozostawić w garnku na noc.

Rano należy wylać wodę wraz z octem i za pomocą drewnianej łyżki usunąć pozostałości spalenizny i na sam koniec umyć garnek ściereczką. Nie masz w domu octu? Alternatywą może być soda!

Jak wyczyścić przypalony garnek za pomocą sody?

Soda oczyszczona jest doskonałym sposobem wyczyszczenia zabrudzeń z garnków: emaliowanych, ceramicznych, żeliwnych i ze stali nierdzewnej. Raczej nie należy nią czyścić tych aluminiowych, ponieważ może uszkodzić jego powierzchnię.

Aby wyczyścić przypalony garnek przy wsyp odrobinę sody na dno garnka i zalej wodą na ok. 3 cm. Odczekaj kilka godzin, a następnie dokładnie wyszoruj naczynie za pomocą gąbki lub drewnianej łyżki.

Na naszej stronie znajdziesz inne sprawdzone tricki. Pisaliśmy m.in. o tym jak za pomocą obierków z ziemniaka odkamienić czajnik oraz jak wyczyścić zlew.

przypalony garnek
przypalony garnek

canva/singerGM

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Czym się różni żurek od białego barszczu? 1 detal jest najważniejszy
Czytaj więcej >

Porady

Czy trzeba solić warzywa na sałatkę jarzynową? Mało kto zna tę zasadę
Czytaj więcej >

Porady

Jak uratować mętny, nieapetyczny rosół? Prosty patent zadziała od razu
Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić kremowy sernik, który nigdy nie pęka? Kluczowy jest 1 detal
Czytaj więcej >

Porady

Wyszedł rzadki i zwarzony? Nie wylewaj, domowy majonez da się uratować
Czytaj więcej >

Porady

Najlepsi kucharze wlewają do żurku ocet. Powód nie mieści się w głowie
Czytaj więcej >
Monika Dec

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbieram dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuję, podróżuję i czytam książki.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]