Zapomniany, babciny trick na idealnie doprawioną sałatkę jarzynową
Wielu z nas nie wyobraża sobie świąt i rodzinnych uroczystości bez tradycyjnej sałatki jarzynowej. Proste danie ma całą rzeszę sympatyków, którzy nawet nie chcą słyszeć o zastąpieniu dania innymi rarytasami. Genialny patent na kultową sałatkę miały nasze babki. Dzięki niemu potrawa zaskakiwała nie tylko smakiem, ale również aromatem.
Chociaż znani kucharze, co chwila dzielą się swoimi sposobami na kultowe dania, to nie da się ukryć, że dla wielu z nas mistrzyniami gotowania były nasze babcie. Ich proste, a często również bardzo tanie sposoby sprawiały, że dania z dzieciństwa często kojarzą nam się z niezapomnianym smakiem.
Nie inaczej jest w przypadku kultowej już sałatki jarzynowej. Dzięki pomysłowości naszych babć smakowała ona jeszcze lepiej. Sekret jak zwykle tkwi w szczegółach.
Obłędny trick babć na idealną sałatkę jarzynową
Nasze babcie nie gotowały warzyw na sałatkę jarzynową w wodzie, ale w rosole. Dzięki temu były one o wiele smaczniejsze i pełne aromatu. Co ciekawe z patentu korzysta sama Magda Gessler.
Znana restauratorka zaleca gotowanie warzyw na sałatkę jarzynową w rosole, w którym dodatkowo gotuje się również mięso na pasztet (przepis na ten przysmak znajdziecie tutaj). Gessler podkreśla, że dzięki trickowi warzywa w sałatce mają smak mięsa, co jej zdaniem jest wyjątkowo pyszne. Jak zrobić klasyczną sałatkę jarzynową? Przypominamy tradycyjny przepis.
Przepis na najlepszą, babciną sałatkę jarzynową
Lista składników na sałatkę jarzynową:
4 jajka
4 ziemniaki
4 marchewki
1 pietruszka
1 por lub cebula
3 ogórki kiszone
puszka groszku
puszka kukurydzy
4 łyżki majonezu (najlepiej domowej roboty, przepis znajdziecie tutaj)
łyżka musztardy
sól i pieprz musztardy
opcjonalnie rosół
Marchewkę, pietruszkę, selera i ziemniaki gotujemy w wodzie lub rosole, a następnie je obieramy i kroimy w kostkę. Jajka gotujemy na twardo i również kroimy w kosteczkę. Wszystkie składniki przerzucamy do osobnej miski.
Do ugotowanych warzyw i jajek dodajemy posiekanego pora lub cebulę, pokrojony ogórek kiszony, groszek, kukurydzę, musztardę oraz majonez. Sałatkę jarzynową doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem. Przed podaniem należy ją schłodzić w lodówce.
Danie można wzbogacić m.in. marynowanymi grzybkami, natką pietruszki lub aromatycznym koperkiem. Smacznego!
źródło: canva/springtime78
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
źródło: ofeminin/ kuchnia wp/ Kuchnia Polska i inne ulubione dania Polaków wyd. Art