Smakosze.pl Przepisy Zetrzyj na tarce i dodaj do masy na placki ziemniaczane. Raz spróbujesz i nigdy nie zrobisz inaczej
fot. Canva

Zetrzyj na tarce i dodaj do masy na placki ziemniaczane. Raz spróbujesz i nigdy nie zrobisz inaczej

27 kwietnia 2024

Placki ziemniaczane można robić na różne sposoby. Niektórzy dietetycy mówią, że ziemniaki w naszej diecie są dobre wtedy, kiedy traktujemy je jak warzywny dodatek do posiłku. Niech więc im będzie: oto przepis na placuszki warzywne, tyle tylko, że jednym z tych z warzyw jest właśnie kartofel.

Placki ziemniaczane z kalafiorem

Drugim składnikiem naszych placków ziemniaczanych jest kalafior . Ten specyficzny jadalny kwiat to warzywo o bardzo wielu obliczach . Dziś popularny jest nawet przepis na kalafiorowe risotto, w którym zmiksowany kalafior zastępuje ryżową bazę.

Patrząc na niego w tym świetle fakt, że kalafior doskonale sprawdza się jako dodatek do placków, nie jest zupełnie zaskakujący. Wzbogaca je o błonnik i wapń , będąc przy tym dodatkiem niskokalorycznym , a także zwyczajnie smacznym. Jedna część kalafiora na dwie części ziemniaków to doskonałe proporcje naszych placków.

stosik placków
fot. Canva
Zupę ogórkową gotuję tylko na tym mięsie. Mało kto o nim pamięta, a kosztuje grosze

Placki kalafiorowo-ziemniaczane

Placki ziemniaczane z dodatkiem kalafiora podawać można tak samo jak każde inne. Doskonale komponują się z jogurtem. Warto wypróbować ten przepis choćby i po to, by przekonać się do dalszych eksperymentów, jeśli chodzi o warzywne placuszki , które są świetnym wyborem zwłaszcza na posilający podwieczorek .

Składniki

  • 600 g ziemniaków
  • 300 g kalafiora
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 jajko
  • Sól, pieprz, tłuszcz do smażenia

Ziemniaki i kalafior

Ziemniaki obieramy i ścieramy na tarce o drobnych okach. Kalafiora można również zetrzeć drobno na tarce, można też go poszatkować w blenderze na drobne kawałeczki. Ziemniaka odciskamy z wody, najlepiej wykręcając go w tetrowej ściereczce. Oba warzywa umieszczamy w misce.

Do ziemniaków i kalafiora dodajemy mąkę ziemniaczaną i jajko . Białko może być dodane do wyrobionej masy w postaci sztywnej piany lub, w szybszej wersji, wyrobione w całości z pozostałymi składnikami. Masę dokładnie mieszamy rękami, przyprawiając solą i pieprzem.

Placuszki kładziemy łyżką na rozgrzany olej . Smażymy je z obu stron, aż będą złociste. Podajemy je z gęstym jogurtem albo śmietaną. Doskonale sprawdzą się też jako dodatek do gulaszu.

Wypróbuj też przepisy na schab pieczony z cebulą i bułeczki z ziemniaczanym farszem .

placki z koperkiem
fot. Canva
Natnij schab w taki sposób i wypchaj cebulą. Dawno nie jadłem czegoś tak pysznego
Najlepsze kucharki zawsze pamiętają o tym dodatku do rosołu. Nic tak nie podkręca smaku
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy