Znajdziesz go w każdym sklepie i kosztuje 2 zł. Jedz codziennie zamiast jogurtu, a nie pożałujesz
Czy wiecie, co to jest skyr? Znajdziecie go na dziale z nabiałem i zdecydowanie warto się na niego skusić. Choć kosztuje trochę więcej niż klasyczny jogurt naturalny, ma liczne zalety i włączenie go do codziennego jadłospisu będzie strzałem w dziesiątkę.
Skąd pochodzi skyr?
Nazwa tego mleczarskiego wyrobu na myśl może przywodzić kraje skandynawskie i będzie to dobry trop. Skyr pochodzi bowiem z Islandii i jest tradycyjnym, podobnym do jogurtu naturalnego, produktem wytwarzanym z mleka zsiadłego.
Choć występuje w wariantach smakowych i wersji pitnej, warto bliżej zainteresować się wersją naturaln ą i gęstą, bo znajdzie wiele zastosowań w naszej kuchni, a sięganie po nią wiąże się z licznymi zdrowotnymi korzyściami.
Dlaczego skyr jest lepszy niż zwykły jogurt?
Kuzyn jogurtu o lekko śmietankowym smaku zawiera dużo więcej białka niż znany nam mleczny produkt. W 100 g skyru znajdziemy go aż 12 g , podczas gdy klasyczny nabiał ma go zaledwie około 4 g. To doskonała wiadomość dla osób aktywnych fizycznie, które muszą zadbać o większą podaż tego makroskładnika w diecie.
Co więcej, skyr dostarczy nam także sporej ilości wapnia i witamin m.in tych z grupy B, które są niezbędne do zachowania prawidłowej pracy układu krążenia i układu nerwowego. Islandzki jogurt stanowi też znakomite źródło probiotyków, wpływających na dobrostan flory jelitowej.
Jak używać skyru?
Skyr jest znakomitą alternatywą klasycznego jogurtu. Można go więc np. zjeść między posiłkami z owocami lub dżemem. Dobrym pomysłem będzie też wzbogacenie nim słodkiej owsianki lub zrobienie z niego sosu do surówki czy sałatki.
Z tego rodzaju nabiału warto też przygotować pyszny i lekki deser, czyli skyrnik . Ponieważ jest gęsty, przyda się również jako farsz do naleśników — niekoniecznie nawet na słodko.
Źródło: zywienie.medonet, odzywianie.wprost