Smakosze.pl
Maliny będą coraz droższe

Canva / silverjohn

Ceny malin pójdą w górę

15 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Maliny są uwielbiane przez wielu smakoszy. Niestety, w tym sezonie przyjdzie nam za nie sporo zapłacić. Ceny hurtowe pysznych owoców są nawet o 100% wyższe niż w zeszłym roku. Winne są między innymi niesprzyjające warunki pogodowe.

Smakowite maliny niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Nietrudno natknąć się na wielbicieli tych owoców. Zbiory rozpoczęły się aż dwa tygodnie później. Przez to za uwielbiane maliny zapłacimy znacznie więcej.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Ile będziemy musieli zapłacić za maliny?

Nie da się ukryć, że maliny należą do grona owoców, które cieszą się sporą popularnością. Wszystko za sprawą ich niecodziennych walorów smakowych. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na czekoladowe ciasto z dodatkiem malin.

Wielbiciele malin z pewnością nie będą zachwyceni ostatnimi doniesieniami. Okazuje się, że wyśmienite owoce w tym roku będą o wiele droższe. Nawet na skupie cena wzrosła o 100% w porównaniu do zeszłorocznego sezonu.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Money, ceny hurtowe malin wynoszą od 14 do 20 złotych za kilogram. Najdroższe są owoce dostępne na rynku hurtowym w Broniszach. Przyczyną takiego stanu rzeczy są opóźnienia w zbiorach.

Surówka w pysznej odsłonie

Przepis na lekko pikantną surówkę z kapusty pekińskiej

CZYTAJ DALEJ

Tegoroczne zbiory rozpoczęły się dwa tygodnie później, niż planowano. Za opóźnienia odpowiadają niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednak to nie jedyna przyczyna zaistniałej sytuacji.

Dlaczego maliny są tak drogie?

Polskie maliny cieszą się sporą popularnością u naszych sąsiadów zza Odry. Okazuje się, ze w 2020 roku wyeksportowano aż połowę zbiorów pysznych owoców. Tym samym na zagraniczne rynki trafiło aż 57 tysięcy ton naszym malin.

Przemysł przetwórczy w obliczu braku zapasów stara się to nadrobić. W związku z tym skupuje dostępne maliny, nie dbając o to, że podbija to ich ceny. Warto zauważyć, że za kilogram owoców klasy ekstra w 2020 roku płacono 5 złotych. Aktualnie ceny skupu sięgają 10 złotych.

Na początku czerwca za kilogram malin trzeba było zapłacić nawet 40 złotych. Teraz przy hurtowym zakupie cena jest dwa razy niższa. Jednak nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i nic nie zapowiada, by sytuacja miała się zmienić. W jednym z wcześniejszych artykułów poruszaliśmy już tę kwestię.

Maliny znacząco podrożały

Maliny znacząco podrożały

Canva / NatashaPhoto

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Money

Zapraszamy na nasz Instagram 

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >