Dlaczego ogórki kiszone gazują, zalewa robi się mętna i pojawia się biały osad? Garść porad
Ogórki kiszone są jednym z najpopularniejszych przetworów, które przygotowujemy na zimę. Są soczyste, kwaśne i bardzo zdrowe. W słoikach zwykle pojawia się mętna zalewa, często również towarzyszy jej biały osad, kożuch i gaz. Dlaczego ogórki kiszone gazują?
Ogórki kiszone są przetworami, które obowiązkowo przygotowuję na zimę. Są świetnym dodatkiem do obiadu, smakują rewelacyjnie z daniami mięsnymi i wegetariańskimi, dodajemy je do sałatek i gotujemy domową zupę ogórkową. Wiele osób zastanawia jednak mętna zalewa, biały osad i ulatniający się gaz podczas otwierania słoika.
Do przygotowania ogórków kiszonych wykorzystujemy głównie chrzan, koper włoski, gorczycę, zalewę z dodatkiem soli. Bardzo ważne są również inne dodatki, jak liście dębu, wiśni, czy czarnej porzeczki, które nadają ogórkom rewelacyjnego smaku.
Nigdy nie zabierajmy się jednak za przygotowywanie ogórków kiszonych, kiedy mają pojawić się burze. Podczas wyładowań atmosferycznych proces fermentacji będzie przebiegał tak gwałtownie, że gaz może rozsadzić słoiki lub ogórki się zepsują.
Dlaczego ogórki kiszone gazują, zalewa robi się mętna i pojawia się biały osad?
Gazujące ogórki to nie powód do niepokoju, to zupełnie normalny objaw procesu fermentacji. Bakterie, wytwarzając kwas mlekowy, produkują również dwutlenek węgla i to właśnie on syczy podczas otwierania słoika.
Podczas przygotowywania ogórków kiszonych, nie dolewajmy więc wody do samego wieczka, zostawmy odrobinę miejsca na gaz. Biały nalot, mętna zalewa i pojawiający się gruby kożuch również są normalnymi objawami fermentacji ogórków.
Dlaczego na ogórkach kiszonych pojawia się pleśń?
Czasem, oprócz mętnej wody i gazujących ogórków, może pojawić się również zielonkawa pleśń. Wtedy ogórki niestety nie nadają się do jedzenia. Pleśń pojawi się, kiedy do kiszenia wykorzystamy ogórki miękkie, nadgniłe lub kiedy nie umyjemy i nie sparzymy słoików oraz wieczek.
Bardzo ważny jest więc sam wybór ogórków na kiszenie- muszą być jędrne, soczyste i mieć nieuszkodzoną skórkę. Przed kiszeniem ogórki należy moczyć przez około 2 godziny w zimnej wodzie, a słoiki przygotować tak, aby były sterylnie czyste.
Przygotuj ogórki kiszone według przepisu z 1895 roku . Ogórki z dodatkiem liści dębu, wiśni i porzeczki smakują wyśmienicie. Z ogórków kiszonych ugotuj najlepszą zupę ogórkową , będzie idealna na obiad w chłodne, jesienne dni.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Uwielbiasz cukinię? W mig przygotujesz z niej obłędny przysmak. Wszystko bez grama mięsa
-
Zapiekanka ziemniaczana według przepisu Tomasza Strzelczyka. Sekret tkwi w 1 dodatku
Źródło: interia