Dlaczego warto pić kompot z suszu?
Kompot z suszu jest jedną z tradycyjnych potraw wigilijnych. Niektórzy go pomijają, bo ma specyficzny smak. A wiecie, dlaczego warto pić kompot z suszu? Jest naprawdę zdrowy, bo kryje w sobie mieszankę suszonych owoców i przypraw. Koniecznie poznajcie jego niesamowite działanie.
Niektórzy kompot z suszu uważają za napój, inni za deser. Tak czy siak, można go spokojnie wliczać do obowiązkowych 12 potraw. Jednak warto przygotować go nie tylko dlatego, by dobić do tradycyjnej liczby. Charakteryzuje się bowiem niezwykłym smakiem i niepowtarzalnym aromatem. A inne napoje na głowę bije swoimi właściwościami.
Dlaczego warto pić kompot z suszu?
Według staropolskich wierzeń ci co pili kompot z suszu, mieli zapewnioną długowieczność. Napojowi temu przypisywano też zdolność odpędzania złych mocy. Dodawano do niego jabłka, które były symbolem miłości i pokoju, śliwki mające chronić przed złą energią, gruszki dające siłę i zapewniające bogactwo oraz figi gwarantujące płodność.
Takie były wierzenia i przekonania. Jednak jak się dłużej nad tym zastanowić, to rzeczywiście ten kompot ma coś wspólnego z długowiecznością. Poprawia bowiem nasze zdrowie. To dlatego warto byśmy pili częściej niż raz w roku.
Choć zgodnie z nazwą jest to kompot z suszu, to niektórzy dodają do niego również świeże cytrusy, korzenne przyprawy czy miód. Składniki te dodatkowo wzbogacają wartość odżywczą tego napoju.
Dzięki suszonym owocom kompot z suszu, zjadany wraz z owocami stanowi doskonałe źródło błonnika. Składnik ten poprawia przemianę materii, sprzyjając gubieniu zbędnych kilogramów. Z kolei zawarte w owocach kwasy wspierają rozwój korzystnej mikroflory w jelitach.
Kompot z suszu zawiera też dużo witamin, które wzmacniają naszą odporność, wspomagają pracę układu nerwowego, poprawiają wzrok, korzystnie wpływają na skórę i naczynia krwionośne. W napoju tym znajdziecie również sole mineralne, które wzmacniają serce, poprawiają pamięć i koncentrację, a także zapobiegają anemii.
Jak przygotować kompot z suszu?
Suszone owoce należy opłukać, a potem zalać zimną wodą i odstawić na kilka godzin. Gdy owoce odzyskają już swój kształt, trzeba kompot zagotować i gotować potem jeszcze 10-15 minut na małym ogniu.
Do kompotu warto wrzucić laskę cynamonu, kilka goździków, nasiona kardamonu czy gwiazdkę anyżu. Jeśli chcecie, żeby był bardziej orzeźwiający, wciśnijcie do niego sok z pomarańczy. Całość możecie dosłodzić do smaku miodem.
Po więcej świątecznych porad zapraszamy na naszą stronę. Dowiecie się np. czym doprawić wigilijny barszcz , a także jak szybko rozmrozić ryby .
Źródło zdjęcia: canva/bhofack2
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: poradnikzdrowie