Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czym doprawić barszcz czerwony na Wigilię?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 19.12.2021 01:00

Czym doprawić barszcz czerwony na Wigilię?

barszcz czerwony
canva/wawritto

Wigilia tuż, tuż. Planujemy więc menu i zbieramy najlepsze przepisy na dania. Jednym z nich z pewnością będzie barszcz czerwony. Na podany z uszkami, krokietami czy pasztecikami czeka już z pewnością cała rodzina. A wiecie czym doprawić barszcz czerwony na Wigilię? Oprócz tradycyjnych przypraw możecie sięgnąć też po lubczyk, który nada wywarowi przyjemnego smaku.

Sposobów na przygotowanie wigilijnego barszczu jest co najmniej kilka. Jedni wrzucają do garnka włoszczyznę razem z burakami i suszonymi grzybami i gotują, aż powstanie esencjonalny wywar. Inni gotują bulion na włoszczyźnie i suszonych grzybach i na końcu zalewają nim buraki. Jeszcze inni oddzielnie gotują wywar warzywny, grzybowy i łączą je z buraczanym zakwasem.

Czym doprawić barszcz czerwony na Wigilię?

Tak jak jest wiele sposobów na gotowanie barszczu czerwonego, tak i na wiele sposobów można go doprawić.

Tradycyjnie do czerwonego barszczu dodaje się ziarna ziela anielskiego i czarnego pieprzu, a także listki laurowe. Nieodzowny jest też czosnek, majeranek, sól, cukier i pieprz.

W czasie gotowania do barszczu można też dodać lubczyk. Najlepiej, jeśli są to świeże gałązki, bo mają więcej aromatu i łatwiej potem je wyjąć. Jednak możesz też użyć suszonej przyprawy. Wszak barszcz przed podaniem zawsze się przecedza.

Barszcz czerwony na koniec warto zakwasić. Do tego celu używa się zwykle soku z cytryny lub octu (winnego, jabłkowego). Dzięki temu wywar zyskuje wyraźniejszy smak, ale też piękną, rubinową barwę.

Niektórzy do gotowanego barszczu dodają też suszone śliwki, a także kawałki jabłka. Smak owoców doskonale bowiem komponuje się z barszczem.

Z czym podawać wigilijny barszcz?

W większości domów na stole pojawia się barszczyk podany z uszkami. Ma on charakter zupy, więc podaje się go na początku kolacji.

Jednak czerwony barszcz można też podać np. z pasztecikami, krokietami czy pieczonymi pierogami. Wszystkie oczywiście z postnym farszem, np. grzybowym, z grzybów i kiszonej kapusty. Taki barszcz można podać w filiżance pod koniec wieczerzy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ugotować barszcz wigilijny, zajrzyj na naszą stronę. Sprawdź też, jak pieczone pierogi do barszczu przygotowuje Robert Makłowicz.

lubczyk
lubczyk

Źródło zdjęcia: canva/AGfoto

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: magazynkuchenny, esencjasmaku, przepisy

Zapraszamy na nasz Instagram