Smakosze.pl Przepisy Tradycyjna pieczona golonka według przepisu Magdy Gessler
Pixabay / licencja: CC 0

Tradycyjna pieczona golonka według przepisu Magdy Gessler

13 lutego 2021
Autor tekstu: Karolina Szmulewicz

Golonka to danie równie kochane w Polsce, co kontrowersyjne. Mimo niezaprzeczalnych walorów smakowych, domowi smakosze narzekają często na trudny i żmudny proces przygotowania.

Dietetycy natomiast wszelkimi siłami odradzają jedzenie tego tłustego kawałka mięsa. Jednak jak można oprzeć się cudownie wypieczonej golonce, której aromat zachęca już z daleka? My nie potrafimy, dlatego podajemy najlepszy przepis od samej Magdy Gessler.

Idealna golonka nie musi być trudna

Najważniejszym testem dla golonki jest sprawdzenie czy mięso pięknie odchodzi od kości. Jeśli możemy je z łatwością rozdzielić, możemy mieć pewność, że smak będzie obłędny. Wykonanie golonki w punt nie musi być wcale wielką sztuką.

Całym sekretem jej sukcesu jest po prostu cierpliwość. Musimy uważać, by z łakomstwa nie podkręcać temperatury w piekarniku, bo golonka wyjdzie z wierzchu spalona i gumowata w środku. 180 stopni to optymalna temperatura, którą należy utrzymać przez cały proces pieczenia.

Przepis na mistrzowską, pieczoną golonkę

Potrzebujesz:

  • 2 golonki z kością

  • 100 g marchewki

  • 100 g pietruszki

  • 100 g selera

  • 2 cebule

  • 3 liście laurowe

  • kilka kulek ziela angielskiego

  • sól

  • słodka papryka w proszku

  • pół litra wody

Golonkę bardzo dokładnie myjemy i usuwamy wszelkie zanieczyszczenia i chrząstki. Umytą golonkę odsączamy na papierowym ręczniku i nacieramy papryką oraz solą. Bardzo ważne jest, aby przyprawy dostały się także do wnętrza, wtedy smak będzie zdecydowanie lepszy.

Warzywa kroimy w kostkę tej samej wielkości i układamy wokół golonki w żaroodpornym naczyniu. Naczynie zalewamy wodą i wkładamy do niego liście laurowe i ziele angielskie. Ostrożnie przenosimy je do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.

Golonkę pieczemy przez 2 - 2,5 godziny. Co 15-20 minut powinniśmy ją obracać, aby wypiekła się równomiernie, a przy okazji nie wysuszyła. Gotowa golonka powinna być oblepiona gęstym sosem, zarumieniona i miękka w środku.

Golonkę podajemy niezmiennie z pieczonymi ziemniaczkami i buraczkami zasmażanymi, to połączenie sprawdza się za każdym razem. Jeśli kochasz mięsne smaki, z całą pewnością przypadnie ci także do gustu rewelacyjny przepis na musztardowe kotlety.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: smaker

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Karolina Szmulewicz

Liderka, a zarazem główna wydawczyni portalu Smakosze. Pasjonatka na równi jedzenia, co gotowania. Dbam o to, byście codziennie mieli najświeższe, kulinarne newsy i smakowite przepisy. Studiowałam dziennikarstwo i komunikację społeczną oraz prowadziłam własny kanał kulinarny, gdzie gotowałam na żywo. Moim celem w przyszłości jest otworzenie własnej restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy