Smakosze.pl
jajka

pixabay.com/congerdesign

Jajka z chowu klatkowego znikną ze sklepów?

1 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

To koniec tanich jajek z chowu klatkowego? Ze ich sprzedaży rezygnuje coraz więcej firm. Wszystko wskazuje na to, że niedługo produkt może całkiem zniknąć z rynku. Według badania CBS-u sami Polacy uważają, że chów klatkowy nie zapewnia kurom odpowi

Coraz więcej sieci rezygnuje z jajek z chowu klatkowego. Niedługo być może wcale nie dostaniemy ich w sklepie. Jest to zła wiadomość dla najbiedniejszych, ponieważ jajka "trójki" należały do najtańszych tego typu produktów.

Z drugiej strony konsumenci dostaną lepszej jakości jajka od "szczęśliwych kur", czyli takich, którym zapewniono odpowiednie warunki oraz pożywienie. Dlaczego jajka z choru klatkowego budzą tyle kontrowersji?

Kontrowersyjne "trójki"

Coraz więcej Polaków świadomie podchodzi do zakupów i wybiera produkty najwyżej jakości. Kontrowersje wzbudzają jajka z chowu klatkowego. Konsumenci podkreślają, że dobrostan zwierząt ma dla nich duże znaczenie.

Według badań CBOS-u sposób hodowli kur jest jednym z najważniejszych czynników, którym kierujemy się przy wyborze jajek. Polacy są w stanie zapłacić więcej, ale otrzymać je od tych z wolnego wybiegu. Co ciekawe potencjalna decyzja o zakazie sprzedaży jajek z chowu klatkowego może spowodować wzrost cen wielu innych produktów.

Ceny pójdą w górę?

Lepsze warunki życia kur, to wyższe ceny jajek. Wpłyną one również na ceny artykułów spożywczych, gdzie ten składnik odgrywa ważną rolę są to między innymi makarony lub nawet ciasta.

Warto jednak być świadomym konsumentem i wybierać jak najwyższej jakości produkty oraz nie wspierać biznesów opartych na jakimkolwiek cierpieniu i niedogodności zwierząt. Przy wyborze jajek przede wszystkim należy zwracać uwagę na ich numery.

O czym mówi numer na opakowaniu z jajkami?

Na każdym opakowaniu jajek znajdziemy specjalne numery, które świadczą o sposobie ich chowu. Najlepiej (dla nas i dla kur) jest sięganie, po te które są oznaczano cyferką "0" . Oznacza ona, że pochodzą one od kur z chowu ekologicznego. 

Kury z chowu ekologicznego muszą mieć zapewnione jak najlepsze warunki m.in. swobodny dostęp do wybiegu, który musi być pokryty roślinnością. W ich paszy nie ma natomiast hormonów i antybiotyków

Polecamy nasz inne artykuły. Niedawno podawaliśmy między innymi:  szczegóły diety jajecznej oraz wyjaśnialiśmy, czy istnieją przeciwskazania do jedzenia jajek.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: beszamel/ money/ pomorska.pl/otwarte klatki

Zapraszamy na nasz Instagram

undefined

Monika Dec

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbiera dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuje, podróżuje i czyta książki.Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >

Produkty

Jak rozpoznać dobre oscypki?

Czytaj więcej >

Produkty

Gdzie na grzyby we wrześniu?

Czytaj więcej >
Vibovit jest jednym ze smaków dzieciństwa

Produkty

Niezapomniany smak dzieciństwa: Vibovit

Czytaj więcej >
Kartacze są przepyszne

Produkty

Niezawodny przepis na kultowe kartacze

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed partiami lodów z Biedronki

Czytaj więcej >