jajka
pixabay.com/congerdesign

Jajka z chowu klatkowego znikną ze sklepów?

To koniec tanich jajek z chowu klatkowego? Ze ich sprzedaży rezygnuje coraz więcej firm. Wszystko wskazuje na to, że niedługo produkt może całkiem zniknąć z rynku. Według badania CBS-u sami Polacy uważają, że chów klatkowy nie zapewnia kurom odpowiednich warunków do życia. Dlaczego jajka "trójki" budzą tak duże kontrowersje?

Coraz więcej sieci rezygnuje z jajek z chowu klatkowego. Niedługo być może wcale nie dostaniemy ich w sklepie. Jest to zła wiadomość dla najbiedniejszych, ponieważ jajka "trójki" należały do najtańszych tego typu produktów.

Z drugiej strony konsumenci dostaną lepszej jakości jajka od "szczęśliwych kur", czyli takich, którym zapewniono odpowiednie warunki oraz pożywienie. Dlaczego jajka z choru klatkowego budzą tyle kontrowersji?

Kontrowersyjne "trójki"

Coraz więcej Polaków świadomie podchodzi do zakupów i wybiera produkty najwyżej jakości. Kontrowersje wzbudzają jajka z chowu klatkowego. Konsumenci podkreślają, że dobrostan zwierząt ma dla nich duże znaczenie.

Według badań CBOS-u sposób hodowli kur jest jednym z najważniejszych czynników, którym kierujemy się przy wyborze jajek. Polacy są w stanie zapłacić więcej, ale otrzymać je od tych z wolnego wybiegu. Co ciekawe potencjalna decyzja o zakazie sprzedaży jajek z chowu klatkowego może spowodować wzrost cen wielu innych produktów.

Kiedy powinniśmy ograniczyć jedzenie rabarbaru?Kiedy powinniśmy ograniczyć jedzenie rabarbaru?Czytaj dalej

Ceny pójdą w górę?

Lepsze warunki życia kur, to wyższe ceny jajek. Wpłyną one również na ceny artykułów spożywczych, gdzie ten składnik odgrywa ważną rolę są to między innymi makarony lub nawet ciasta.

Warto jednak być świadomym konsumentem i wybierać jak najwyższej jakości produkty oraz nie wspierać biznesów opartych na jakimkolwiek cierpieniu i niedogodności zwierząt. Przy wyborze jajek przede wszystkim należy zwracać uwagę na ich numery.

jajka

O czym mówi numer na opakowaniu z jajkami?

Na każdym opakowaniu jajek znajdziemy specjalne numery, które świadczą o sposobie ich chowu. Najlepiej (dla nas i dla kur) jest sięganie, po te które są oznaczano cyferką "0" . Oznacza ona, że pochodzą one od kur z chowu ekologicznego.

Kury z chowu ekologicznego muszą mieć zapewnione jak najlepsze warunki m.in. swobodny dostęp do wybiegu, który musi być pokryty roślinnością. W ich paszy nie ma natomiast hormonów i antybiotyków.

Polecamy nasz inne artykuły. Niedawno podawaliśmy między innymi: szczegóły diety jajecznej oraz wyjaśnialiśmy, czy istnieją przeciwskazania do jedzenia jajek.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: beszamel/ money/ pomorska.pl/otwarte klatki

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł