Smakosze.pl Porady Jak doprawić rosół? 1 przyprawa będzie hitem
canva/gbh007

Jak doprawić rosół? 1 przyprawa będzie hitem

4 czerwca 2022
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Sekretem doskonałego rosołu jest odpowiednie mięso, warzywa i przyprawy. To one sprawiają, że danie jest niezwykle aromatyczne i smaczne. Rosół musi się również delikatnie gotować przez około 3 godziny, wtedy będzie najlepszy. Jak doprawić rosół? 1 przyprawa będzie hitem.

Rosół jest już naszym tradycyjnym daniem na niedzielny obiad, w święta i ważne uroczystości. Aromatyczna zupa na bazie mięsa, bukietu warzyw i przypraw nie ma sobie równych- jest pyszna, wyraźna i bardzo rozgrzewająca.

Moja babcia często gotowała rosół również wtedy, kiedy ktoś z domowników się przeziębił lub był chory. Wywar działa jak naturalne lekarstwo- wzmacnia i rozgrzewa organizm, dodając tym samy sił do walki z drobnoustrojami. Sama do tej pory korzystam z tego sposobu, naprawdę działa.

Aby danie miało najlepszy smak, gotuję je na dwóch lub nawet trzech rodzajach mięsa: udku z kurczaka i porcji wołowiny, często dodaję również kawałek indyka. Rosół ma wtedy wyraźny, mięsny, złożony smak i niepowtarzalny aromat.

W rosole nie może zabraknąć oczywiście przypraw, o których wspomnę za chwilę oraz bukietu warzyw: marchewki, cebuli (opalonej nad ogniem), czosnku, korzenia pietruszki, selera, pora. Te warzywa z mięsem komponują się rewelacyjnie i również podkręcają smak potrawy.

Domowy, aromatyczny rosół aż się prosi o domowy makaron- tu poznasz prosty przepis na makaron nitki do rosołu , wszyscy będą zachwyceni.

Jak doprawić rosół?

Liście laurowe, ziele angielskie, lubczyk, natki pietruszki, pieprz i sól to przyprawy, które muszą znaleźć się w każdym rosole. Lubczyk i natka koniecznie muszą być świeże, mają wtedy najlepszy smak.

Sól dodajemy zawsze na samym końcu, nigdy wcześniej, ponieważ rosół będzie wyglądać i smakować jak woda. Sól skutecznie zamyka pory w mięsie, przez co ani kurczak ani wołowina nie uwolnią ani smaku, ani aromatu.

Do rosołu możemy również dodać szczyptę mielonej kurkumy- lekko wyostrzy smak i sprawi, że rosół nabierze pełnej, złocistej barwy . Kluczową przyprawą jest natomiast ziele angielskie, które odpowiednio przygotowane przed dodaniem do zupy, uwolni z niej to, co najlepsze.

Rozgniecione ziele angielskie sekretem doskonałego smaku

Ziele angielskie dodajemy zwykle w całości. Nie jest to błąd, jednak o wiele lepszy smak rosołu uzyskamy, kiedy rozgnieciemy ziarna w moździerzu.

Rozgniecione ziarna ziela angielskiego są niezwykle aromatyczne i w przeciwieństwie do całych kulek są wyraźnie wyczuwalne w rosole, przez co całe danie zyskuje niepowtarzalny smak.

Ziarna ziela angielskiego i liście laurowe

Źródło zdjęcia: canva/graphia76

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: ofeminin.pl, newsy.gotujmy.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy