Jak gotować kalafior i z czym podawać? Poradnik krok po kroku
Kalafior gotowany to niezwykle zdrowe i smaczne warzywo, z którego przygotujesz wiele wyśmienitych dań. Kalafior jest bardzo uniwersalny, dlatego też świetnie łączy się z innymi warzywami, rybami i mięsem. Jak gotować kalafior i z czym podawać? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu kalafiora podczas gotowania?
Kalafior to warzywo dostępne od połowy grudnia do końca kwietnia, w tym czasie warto więc wykorzystać jego cenne właściwości zdrowotne i wspaniały smak, aby stworzyć doskonałe dania. Mrożone różyczki kalafiora dostępne są przez cały rok, są równie smaczne, jednak głębokie mrożenie sprawia, że warzywo ma znacznie mniej antyoksydantów i witamin.
Wiele osób rezygnuje jednak z gotowania kalafiora ze względu na jego bardzo intensywny i niezbyt przyjemny zapach , który ulatnia się podczas obróbki termicznej. Zapach siarki możesz jednak skutecznie zneutralizować, dodając do gotującej się wody łyżeczkę sody oczyszczonej lub pół szklanki mleka. Produkty te, oprócz poprawienia zapachu, sprawiają, że kalafior ma ładny, biały kolor.
Dlaczego kalafior jest zdrowy?
Kalafior to warzywo o wielu cennych właściwościach. Zawarte w nim antyoksydanty wykazują silne działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i opóźniające procesy starzenia.
Regularne spożywanie kalafiora reguluje również pracę całego układu sercowo naczyniowego i trawiennego, ponieważ zawiera błonnik, a także zwiększa koncentrację i poprawia strukturę kości. Zawarta w kalafiorze witamina C wzmacnia również odporność i uszczelnia żyły.
Źródło zdjęcia: canva/ Igor Ploskin Kalafior to również bogactwo witamin z grupy B, kwasu foliowego, magnezu, żelaza, potasu, sodu. Warzywo jest mało kaloryczne- 100 g kalafiora to jedynie 27 kcal, kalafior nie powoduje również reakcji alergicznych.
Jak gotować kalafior w różyczkach?
Kalafior umyj, podziel na różyczki i włóż do gotującej się, osolonej wody. W zależności od ilości kawałków i litrów wody, dodaj 1 lub 2 płaskie łyżeczki soli. Dodaj również łyżeczkę sody oczyszczonej, aby zneutralizować specyficzny zapach podczas gotowania.
Kalafior gotuj na średniej mocy palnika przez około 10 minut. Aby mieć pewność, że kalafior jest już ugotowany, wbij w niego widelec, jeśli jest miękki, jest już gotowy do spożycia.
Źródło zdjęcia: canva/ Merrimon Jeśli gotujesz mrożone różyczki, nie rozmrażaj ich, tylko wrzuć do wrzącej wody. Kalafior smakuje równie dobrze al dente, jest wtedy bardziej chrupiący, skróć więc czas gotowania do 7-8 minut.
Jak gotować kalafior w całości?
Na początku pozbądź się liści z kalafiora. Zagotuj 3 l wody w większym garnku, dodaj 3 płaskie łyżeczki soli, łyżeczkę cukru, łyżeczkę sody oczyszczonej, następnie włóż kalafiora do wody.
Źródło zdjęcia: canva/tzahiV Kalafior w całości gotuj na średniej mocy palnika bez przykrycia. Czas gotowania jest dłuższy od gotowania różyczek- wynosi 15 minut. Po tym czasie również sprawdź jego miękkość widelcem, w razie potrzeby podgotuj jeszcze 2-3 minuty.
Jak gotować kalafior na parze?
Gotowanie kalafiora na parze to również dobry sposób na przygotowanie warzywa. Do garnka wlej wodę, na kratkę do gotowania włóż kalafiora w całości lub podzielonego na różyczki, nie przykrywaj pokrywką.
Źródło zdjęcia: canva/ fotek Gotowanie kalafiora na parze trwa od 8 do 12 minut, w zależności od jego wielkości. Do wody możesz dodać kostkę rosołową, rozmaryn, tymianek lub inne ulubione zioła, a para uwolni ich aromaty, dzięki czemu kalafior będzie już doprawiony zaraz po ugotowaniu.