Smakosze.pl Porady Jak odkamienić czajnik domowymi sposobami?
canva/YouraPechkin, Getty Images

Jak odkamienić czajnik domowymi sposobami?

22 lutego 2022
Autor tekstu: Adam Moskal

Zalewanie liści herbaty i ziaren kawy wodą z czajnika, który od środka ma grubą warstwę kamiennego osadu, nie jest przyjemne. Kamień negatywnie wpływa na smak obu naparów, dlatego warto się go pozbyć. Niżej pokazujemy, jak przy użyciu wody z octem skutecznie usunąć nawet największy kamień.

Kamień odkładający się w czajniku nie jest w żadnym stopniu szkodliwy czy niebezpieczny dla człowieka. To po prostu wapń i magnez, które pod wpływem temperatury wytrącają się z wody i gromadzą na ściankach czajnika.

Oczywiście mineralne chrupanie i trzaskanie w zębach podczas picia kubka ciepłej herbaty nie dodaje doświadczeniu żadnych pozytywnych cech. Na szczęście w łatwy sposób można tego uniknąć, korzystając z produktów dostępnych pod ręką.

Naturalny odkamieniacz do czajnika

Jedyne czego będziesz potrzebować to zwykły ocet spirytusowy, który można znaleźć w większości polskich domów, oraz czysta woda. Te miesza się w proporcji 2 części octu do 1 części wody.

Taką miksturę wlej do wnętrza czajnika, postaw go na gazie lub podłącz do prądu. Po zagotowaniu płynu odstaw czajnik na bok na około 1 godzinę. W tym czasie studząca się mieszanka rozpuści kamienny osad.

Następnie wylej ocet i wodę, przepłucz wnętrze czajnika i kilkukrotnie zagotuj w nim wodę, za każdym razem wymieniając ją na świeżą. Po kilku cyklach czyszczących przykry zapach octu zniknie, a po kamieniu nie będzie śladu.

Kwasek cytrynowy i soda oczyszczona - pogromcy kamienia

Jeśli nie jesteś w stanie wytrzymać zapachu gotującego się octu, zrezygnuj z niego na rzecz kwasku cytrynowego. Jedną torebkę rozpuść w wodzie, wlej ją do czajnika i również doprowadź do wrzenia.

Po około 3 godzinach wylej płyn, przepłucz sprzęt i ciesz się klarownym smakiem gotowanej wody. Poza kwaskiem doskonale sprawdza się także soda oczyszczona, kolejny produkt, który każdy trzyma w kuchennych szafkach.

Dwie łyżki sody wsyp do czajnika, zalej odrobiną wody, zagotuj i odstaw do ostudzenia. Gdy czajnik będzie chłodny, możesz go przepłukać czystą wodą, aby pozbyć się ewentualnych resztek kamiennego osadu.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygodnie wyczyścić wnętrze lodówki. Ten tekst wyjawia, czego nie wkładać do mikrofalówki.

Gotowanie wody w czajniku

Źródło zdjęcia: canva/undefined undefined, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: dom.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy