Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak wyklarować mętny rosół? Zdradzamy najlepsze patenty

Jak wyklarować mętny rosół? Zdradzamy najlepsze patenty

Klarowny rosół
canva/beats3

Rosół jest smaczną i pożywną zupą, do której często wracamy. Dobrze przyrządzona zachwyci swoim aromatem i przejrzystością. Znamy proste i niezawodne patenty na uzyskanie klarownego dania. Jednym z nich jest dodanie do zupy białka kurzego. Ścinający się produkt wiąże obecne w rosole drobinki i sprawia, że zupa odzyskuje przejrzystość. Sprawdźcie, co jeszcze będzie pomocne.

Rosół ma wiele pysznych odsłon. Mięsny specjał można przyrządzić np. z dodatkiem wyrazistych przypraw takich jak papryka chilli czy imbir. W takiej wersji będzie przyjemnie rozgrzewający — w sam raz na chłodny wieczór. Nasze starania zniweczyć mogą jednak drobne błędy w gotowaniu, które spowodują, że zupa zmętnieje. Podpowiadamy jak sobie z tym poradzić.

Co pomoże w przygotowaniu klarownego rosołu?

Patentów na usunięcie zmętnień z zupy jest kilka. Niektóre z nich sprawdzą się w momencie, gdy rosół przestał być klarowny, podczas gdy inne mogą nas nawet uchronić przed pojawieniem się nieestetycznych elementów w jego strukturze.

Szumowanie to podstawa

Najważniejszym działaniem podczas gotowania mięsnego rarytasu jest regularne usuwanie białek, które wydzielają się z mięsa. Wystarczy od czasu do czasu zdjąć pojawiające się na powierzchni zanieczyszczenia przy pomocy łyżki cedzakowej. Nasz rosół od razu zyska atrakcyjniejszy wygląd.

Warto wiedzieć, że mniej szumów powstanie, jeśli wrzucimy mięso do wrzątku. Niektórzy również obsmażają wcześniej rosołowe porcje na niewielkiej ilości tłuszczu. Ten zabieg z kolei pomaga zamknąć pory na zewnątrz produktu i zamknąć smak wewnątrz. Rosół nabierze więc głębszego smaku. Dodatkową zaletą tej procedury będzie właśnie mniejsza ilość uwolnionych do płynu białek.

Dodanie opalonej cebuli

Dobrze znane warzywo nada nie tylko przyjemnego smaku, ale też sprawi, że rosół stanie się przejrzysty. Nie warto pomijać tego składnika. Nawet jeśli nie dysponujemy kuchenką gazową, na której skarmelizowanie cebuli będzie szybkie i proste. W tym wypadku bowiem sprawdzi się zrumienienie jej na suchej patelni teflonowej, a nawet zapieczenie w piekarniku.

Jakie triki wpłyną na poprawę wyglądu mętnego rosołu?

Nawet jeśli mimo cierpliwego, powolnego gotowania i usuwania szum, nasz rosół nabrał nieco mętnej i mało atrakcyjnej barwy, jeszcze mamy szansę uzyskać klarowne danie. Dwa patenty można zastosować w trakcie gotowania.

Wlanie zimnej wody lub dodanie lodu uratuje rosół

Pierwszym ze sposobów jest podlanie zupy szklanką zimnej wody lub uzupełnienie jej kostkami lodu. Chłodny płyn sprawi, że zmętnienia znikną. Niestety konsekwencją może być mniej intensywny smak rosołu. Jeżeli więc zdecyduje się na skorzystanie z tej metody, koniecznie doprawcie danie przed podaniem.

Białko jaja i ocet usuną drobne niedoskonałości rosołu

Dodanie produktów do zupy powinno odbyć się już po usunięciu warzyw. Na każdy litr gotowej mętnej zupy potrzebna będzie jedna łyżeczka octu lub 1-2 białka. Do przecedzonego płynu wlewamy wybrany produkt i doprowadzamy zupę do wrzenia.

Stygnący wywar będzie stawał się klarowny. W przypadku octu musimy jedynie go doprawić. Gdy skorzystamy z kurzego specjału, konieczne będzie odłowienie go po ścięciu. Na koniec warto ponownie przelać rosół do innego naczynia przez gazę czy lnianą ściereczkę.

Opalona cebula pomoże nam wyklarować rosół
Opalona cebula pomoże nam wyklarować rosół

Źródło zdjęcia: canva/YelenaYemchuk

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: unileverfoodsolutions, moviement