Smakosze.pl
oleje

canva/fcafotodigital

Jak przechowywać tłuszcze i oleje? Garść najważniejszych porad

12 Maja 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Czy butelkę z olejem przechowujesz tak, jak na zdjęciu? Jeśli tak, popełniasz wielki błąd. Sprawdź, jak należy przechowywać tłuszcze i oleje, by jak najdłużej zachowały swoje walory. Serwujemy garść najważniejszych porad. Przeczytaj je i wprowadź zmiany w swojej kuchni.

Trudno wyobrazić sobie codzienne potrawy bez dodatku tłuszczu. Uwielbiamy bowiem smażyć, na bazie oleju robimy sos do sałatki, masłem smarujemy pieczywo, a i do zupy lubimy dorzucić odrobinę tego tłuszczu.

wątróbka

Co zrobić, aby wątróbka nie była gorzka i niesmaczna? Wystarczy 1 krok

CZYTAJ DALEJ

Tłuszcze powinniśmy limitować, bo są kaloryczne, te zaś, pochodzenia zwierzęcego, dostarczają też cholesterol i nasycone kwasy tłuszczowe. Jednak nawet zdrowy olej czy oliwa z oliwek potrafią zamienić się w szkodliwy produkt, jeśli nie będziemy ich prawidłowo przechowywać.

W jaki sposób przechowywać oleje?

W wielu domach można zauważyć stojący na kuchennym blacie olej. Gdy sięga się po niego dość często, rzeczywiście wydaje się, że nie ma sensu go chować do szafki. Jednak jak najbardziej trzeba to robić. Dlaczego? Bo oleje zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są wyjątkowo podatne na niekorzystne zmiany.

Pod wpływem światła, za wysokiej temperatury czy dostępu powietrza następują w nich reakcje, które mogą się odbić na ich smaku i na naszym zdrowiu. Tłuszcze w takich warunkach jełczeją i tworzą się w nich wolne rodniki, w wyniku czego nabierają gorzkawego smaku. Pod wypływem światła z kolei następuje niszczenie witaminy E, za którą tak cenimy oleje.  

Z powyższych powodów oleje należy przechowywać z daleka od światła, a najlepiej w ciemnych butelkach i zamknięte w szafce. Ważne jest też, by nie trzymać ich w zbyt wysokiej temperaturze. Temperatura pokojowa jest odpowiednia, jednak należy unikać szafek znajdujących się w pobliżu kaloryfera czy piekarnika. Poza tym butelka musi być szczelnie zamknięta, tak by ograniczyć kontakt z tlenem zawartym w powietrzu.

Olej kokosowy, który mimo roślinnego pochodzenia ma stałą postać w temperaturze pokojowej, również można trzymać w temperaturze pokojowej. W ciemnym miejscu przechowa się nawet kilka miesięcy.

Jak przechowywać inne tłuszcze?

Masło i margarynę należy trzymać w lodówce. Najlepiej jeśli znajdują się w szczelnym opakowaniu. Po otwarciu można je przełożyć do zamykanego pojemnika, który ograniczy dopływ tlenu.

Tłuszcze oryginalnie zapakowane możemy trzymać zgodnie z datą podaną na opakowaniu. Masło po otwarciu należy zużyć w ciągu 2-3 tygodni, a margarynę w ciągu miesiąca.

Przechowywania w lodówce wymaga też masło klarowane, smalec, a także olej lniany. Ten ostatni jest niezwykle wrażliwy na działanie otoczenia. Po otwarciu trzeba go zużyć w ciągu 2-3 tygodni.

Na naszej stronie znajdziecie też informacje na temat tego, co zrobić ze zużytym olejem po pączkach. Zdradzimy wam też, jaka jest ukryta zatyczka do oleju.

masło

masło

Źródło zdjęcia: canva/Diana Tailun

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: dobretluszcze, olejznatury

Tagi:

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

Porady

Jak sprawdzić czy jajka są świeże? Wystarczy 1 rzut oka i pozbędziesz się wątpliwości

Czytaj więcej >
krokiety

Porady

Mrozisz krokiety w panierce z bułki tartej? Wystrzegaj się prostego błędu

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabielać zupę, by śmietana się nie zwarzyła? Zawsze pamiętaj o 2 czynnościach. Gwarantują sukces

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabezpieczyć otwarty koncentrat pomidorowy przed pleśnieniem? Znamy 2 skuteczne sposoby

Czytaj więcej >
Jak przechowywać jabłka?

Porady

Jak przechowywać jabłka? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >
awokado

Porady

Czy awokado jest owocem, czy warzywem? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >