Smakosze.pl

canva/fcafotodigital

Jak przechowywać tłuszcze i oleje? Garść najważniejszych porad

12 Maja 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Czy butelkę z olejem przechowujesz tak, jak na zdjęciu? Jeśli tak, popełniasz wielki błąd. Sprawdź, jak należy przechowywać tłuszcze i oleje, by jak najdłużej zachowały swoje walory. Serwujemy garść najważniejszych porad. Przeczytaj je i wprowadź zmiany w swojej kuchni.

Trudno wyobrazić sobie codzienne potrawy bez dodatku tłuszczu. Uwielbiamy bowiem smażyć, na bazie oleju robimy sos do sałatki, masłem smarujemy pieczywo, a i do zupy lubimy dorzucić odrobinę tego tłuszczu.

Tłuszcze powinniśmy limitować, bo są kaloryczne, te zaś, pochodzenia zwierzęcego, dostarczają też cholesterol i nasycone kwasy tłuszczowe. Jednak nawet zdrowy olej czy oliwa z oliwek potrafią zamienić się w szkodliwy produkt, jeśli nie będziemy ich prawidłowo przechowywać.

W jaki sposób przechowywać oleje?

W wielu domach można zauważyć stojący na kuchennym blacie olej. Gdy sięga się po niego dość często, rzeczywiście wydaje się, że nie ma sensu go chować do szafki. Jednak jak najbardziej trzeba to robić. Dlaczego? Bo oleje zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są wyjątkowo podatne na niekorzystne zmiany.

Pod wpływem światła, za wysokiej temperatury czy dostępu powietrza następują w nich reakcje, które mogą się odbić na ich smaku i na naszym zdrowiu. Tłuszcze w takich warunkach jełczeją i tworzą się w nich wolne rodniki, w wyniku czego nabierają gorzkawego smaku. Pod wypływem światła z kolei następuje niszczenie witaminy E, za którą tak cenimy oleje.  

Z powyższych powodów oleje należy przechowywać z daleka od światła, a najlepiej w ciemnych butelkach i zamknięte w szafce. Ważne jest też, by nie trzymać ich w zbyt wysokiej temperaturze. Temperatura pokojowa jest odpowiednia, jednak należy unikać szafek znajdujących się w pobliżu kaloryfera czy piekarnika. Poza tym butelka musi być szczelnie zamknięta, tak by ograniczyć kontakt z tlenem zawartym w powietrzu.

Olej kokosowy, który mimo roślinnego pochodzenia ma stałą postać w temperaturze pokojowej, również można trzymać w temperaturze pokojowej. W ciemnym miejscu przechowa się nawet kilka miesięcy.

Jak przechowywać inne tłuszcze?

Masło i margarynę należy trzymać w lodówce. Najlepiej jeśli znajdują się w szczelnym opakowaniu. Po otwarciu można je przełożyć do zamykanego pojemnika, który ograniczy dopływ tlenu.

Tłuszcze oryginalnie zapakowane możemy trzymać zgodnie z datą podaną na opakowaniu. Masło po otwarciu należy zużyć w ciągu 2-3 tygodni, a margarynę w ciągu miesiąca.

Przechowywania w lodówce wymaga też masło klarowane, smalec, a także olej lniany. Ten ostatni jest niezwykle wrażliwy na działanie otoczenia. Po otwarciu trzeba go zużyć w ciągu 2-3 tygodni.

Na naszej stronie znajdziecie też informacje na temat tego, co zrobić ze zużytym olejem po pączkach . Zdradzimy wam też, jaka jest ukryta zatyczka do oleju .

masło
masło

Źródło zdjęcia: canva/Diana Tailun

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: dobretluszcze, olejznatury

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Dlaczego ciasto na kopytka się klei? Powodem jest zwykle ten błąd
Czytaj więcej >

Porady

Czym się różni żurek od białego barszczu? 1 detal jest najważniejszy
Czytaj więcej >

Porady

Czy trzeba solić warzywa na sałatkę jarzynową? Mało kto zna tę zasadę
Czytaj więcej >

Porady

Jak uratować mętny, nieapetyczny rosół? Prosty patent zadziała od razu
Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić kremowy sernik, który nigdy nie pęka? Kluczowy jest 1 detal
Czytaj więcej >

Porady

Wyszedł rzadki i zwarzony? Nie wylewaj, domowy majonez da się uratować
Czytaj więcej >
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]