Smakosze.pl
Zmywarka

ronstik, Getty Images

Jakich naczyń nie powinno się wkładać do zmywarki?

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Zmywarka jest wspaniałym urządzeniem, który pozwala zaoszczędzić zarówno wodę jak i czas domowników. Wystarczy włożyć do niej brudne naczynia i włączyć odpowiedni program, a po określonym czasie błyszczą jak nowe. Trzeba jednak uważać

Zmywarka to nieocenione dobro, które dla wielu ludzi jest prawdziwym wybawieniem. Ilość zużytej wody podczas konwencjonalnego zmywania jest znacznie większa, niż przy użyciu zmywarki - dlatego jej zakup jest zdecydowanie opłacalny i zwraca się względnie szybko.

Nie jest ona jednak całkowicie uniwersalna i istnieją pewne naczynia, których nie wolno w niej myć. Niektóre z nich są pokryte specjalnymi powłokami, które nie wytrzymują silnego detergentu, a jeszcze inne należy zmywać w niskiej temperaturze. 

Czego nie należy myć w zmywarce?

Noże kuchenne to bodaj najbardziej istotny element wyposażenia każdej kuchni - bez nich pokrojenie produktów mogłoby być wyzwaniem. Jeśli są dobrze naostrzone i odpowiednio skonstruowane, żadna żywność nie stanowi dla nich wyzwania. Niestety, zmywarka jest dla nich sporym wrogiem. 

W wysokiej temperaturze i dzięki silnym środkom czyszczącym ich krawędź tnąca może się łatwo stępić. Rączka, jeśli jest drewniana, napęcznieje od wody i nie będzie nadawała się do użycia. Z kolei noże nitowane mogą puścić na złączeniach - dlatego trzeba je myć gąbką i mydłem, a po czyszczeniu natychmiast wysuszyć.

Patelnie i garnki

Żeliwne patelnie i garnki po wyjęciu ze zmywarki szybko pokryją się rdzą i będzie trzeba je gruntownie odnawiać. Mycie takich naczyń należy dokonać przy użyciu wody z bardzo delikatnym płynem do naczyń, a po każdym czyszczeniu warto natrzeć je olejem.

Na naszym portalu znajduje się wiele innych wiadomości, które mogą zaspokoić twoją ciekawość. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy powody tak wysokich cen warzyw w sklepach spożywczych. W tym tekście pokazujemy bardzo ciekawe odkrycie - w amerykańskim miodzie wykryto straszliwą substancję. 

Podobnie jest w przypadku patelni z powłoką nieprzywierającą. Wysoka temperatura i detergent używany w zmywarkach mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia powłoki, która zaczyna się łuszczyć i odpadać. Je także należy myć zwykłą gąbką i płynem do naczyń. 

Źródło: scyther5, Getty Images Pro

Srebrne sztućce i drewniane przybory

Srebro jest bardzo delikatnym metalem i należy otaczać je szczególną troską. Wysoka temperatura zmienia ich barwę, przez co po umyciu w zmywarce koniecznością jest długie polerowanie. Zwykłe umycie w zlewie musi niestety wystarczyć. 

Drewno, z którego wytwarza się najróżniejsze deski, łyżki i szufelki, łatwo pęcznieje pod wpływem wody. Gdy zbyt mocno napuchną, wypaczają się i odkształcają. W najgorszych przypadkach mogą nawet pękać. Zaleca się, aby myć je zaraz po użyciu w kuchennym zlewie. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Czy seler naciowy można mrozić?

Czytaj więcej >
Szuflada pod piekarnikiem

Porady

Do czego służy szuflada pod piekarnikiem?

Czytaj więcej >
Bigos

Porady

Jak uratować przesolony lub za kwaśny bigos?

Czytaj więcej >
Przypalony garnek

Porady

Jak wyczyścić przypalony garnek?

Czytaj więcej >
lodówka

Porady

Banalnie prosty domowy sposób na umycie lodówki

Czytaj więcej >
buraki

Porady

Jak ugotować buraki, aby zachowały swój kolor?

Czytaj więcej >