Sałatka jarzynowa sprzed lat
wikimedia.com/Mariuszjbie CC 3.0

Jak wyglądała pierwsza wersja sałatki jarzynowej?

Sałatka jarzynowa towarzyszy nam w czasie każdych świąt - wielka miska wypełniona po brzegi warzywami w sosie majonezowym po prostu musi stać na świątecznym stole. Dzisiejsza wersja jednak znacznie różni się od jej pierwowzoru. Prezentujemy wam najstarszą recepturę z 1894 roku.

Sałatka jarzynowa zawsze najlepiej smakuje następnego dnia po zrobieniu - z czasem smaki przenikają się i tworzą doskonałą kompozycję. Współczesny przepis zawiera w sobie gotowane warzywa korzeniowe, kiszonego ogórka, jabłko, cebulę oraz majonez. Uznaje się, że taki skład został przyjęty w okresie PRL-u.

Jako twórcę sałatki jarzynowej uznaje się Luciena Oliviera, który był właścicielem i szefem kuchni moskiewskiej restauracji Hermitage. Olivier uważany był za prawdziwego wirtuoza kuchni, który z mistrzostwem potrafił komponować składnik w taki sposób, aby goście jego lokalu zawsze wychodzili zadowoleni.

Geneza sałatki jarzynowej

Olivier, tworząc swoją sałatkę, umyślił sobie, że będzie jedzona warstwowo. Wszystkie składniki układał warstwami, a całość komponował w wykwintną piramidę. Hermitage była w końcu restauracją z klasą, do której uczęszczali najzamożniejsi. W praktyce klienci za nic mieli jego zamysł i gdy tylko danie znalazło się na ich talerzach, bez skrupułów je mieszali. Taki widok przyprawiał właściciela o szybsze tętno, jednak musiał zaakceptować takie zachowanie.

Po jego śmierci inni kucharze próbowali odtworzyć jego recepturę, której nigdy nikomu nie wyjawił. Choć większość ingrediencji zdołali rozpoznać, tak tajemnicą do dziś pozostaje składnik sosu, który podkreślał wszystkie inne smaki. Na szczęście podstawowy przepis został zapisany w czasopiśmie "Nasze Jedzenie", więc choć po części możemy spróbować dania sprzed ponad wieku. Mimo wszystko nie znamy również kolejności układania danych warstw, dlatego poniżej prezentujemy naszą wariację.

Unia Europejska rozważa koniec promocji mięsaUnia Europejska rozważa koniec promocji mięsaCzytaj dalej

Na naszym portalu znajduje się wiele innych wiadomości, które mogą zaspokoić twoją ciekawość. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy powody tak wysokich cen warzyw w sklepach spożywczych. W tym tekście pokazujemy bardzo ciekawe odkrycie - w amerykańskim miodzie wykryto straszliwą substancję.

Sałatka Oliviera

Przykładowa sałatka Oliviera po wymieszaniu składników. Źródło: pxhere.com/ MariaPolna

Przepis na sałatkę jarzynową, zwaną także sałatką Oliviera, z 1894 roku

Składniki:

  • pół pieczonego jarząbka
  • duży korniszon
  • dwa ziemniaki
  • 3-4 liście sałaty
  • 3 duże ogony raków
  • łyżeczka kaparów
  • 5 oliwek
  • 1/4 szklanki pokrojonej w kostkę galaretki mięsnej
  • 1,5 majonezu

Na początku zagotuj wodę i wrzuć do niej umyte ziemniaki ze skórą. Gdy będą ugotowane, wyjmij je z wody i ściągnij z nich skórkę, gdy będą jeszcze ciepłe. Pokrój w drobną kostkę i odłóż na bok. Liście sałaty sparz w wodzie po ziemniakach. Ogony raków ugotuj w świeżej i osolonej wodzie.

Na spodzie okrągłego naczynia ułóż liście sałaty. Mięso jarząbka oddziel od kości i porwij na mniejsze kawałki. Ziemniaki wyłóż ostrożnie na liściach kapusty, a następnie rozłóż rozdrobnione mięso. Wyjmij mięso z ogonów raków, posiekaj je w kostkę i rozsyp na mięsie.

Posiekaj korniszona wraz z oliwkami w drobną kostkę i połóż je jako kolejną warstwę. Kapary pokrój w jak najmniejsze kawałki, dodaj je do majonezu i dokładnie wymieszaj. Sosem posmaruj wierzchnią warstwę sałatki i wstaw ją do lodówki na 2 godziny, aby się zestaliła.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnia.wp.pl; varsisava.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł