Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Lepiej zalewać ogórki kiszone ciepłą czy zimną wodą? Prawie każdy popełnia błąd
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 02.05.2023 22:35

Lepiej zalewać ogórki kiszone ciepłą czy zimną wodą? Prawie każdy popełnia błąd

ogórki przygotowane do zalania wodą
Canva / Roman Budnyi

Planujesz zrobienie ogórków kiszonych? Lepiej sprawdź, jaką wodą najlepiej je zalewać. Wiele osób popełnia fatalny błąd, dodając do słoików wrzątek. Tak przyrządzone ogórki tracą nie tylko na intensywności smaku.

W pozornie prostym przepisie na ogórki kiszone tkwi pewien haczyk

Przygotowanie ogórków kiszonych wydaje się banalną sprawą. Oczyszczone warzywa wystarczy ułożyć w słoikach, dodać przyprawy i zalać wodą z dodatkiem soli. Właśnie ten ostatni etap wywołuje niejednokrotnie uczucie niepewności. Rozwiewamy wątpliwości i  potwierdzamy, że do ogórków najlepsza jest woda letnia.

Wyeliminował z diety tylko 1 składnik. Dzięki temu Olaf Lubaszenko schudł 80 kg

Dlaczego wrzątek to najgorszy sposób na robienie ogórków kiszonych?

Wiele przepisów na ogórki kiszone zawiera poważny błąd. W opisie przygotowań widnieje instrukcja o zalaniu warzyw gorącą wodą z dodatkiem soli. O ile do samej soli nie możemy się przyczepić, tak do temperatury wody jak najbardziej. Wrzątek zabije nie tylko smak ogórków kiszonych.

Zalewanie ogórków kiszonych wrzącą wodą sprawia, że warzywa tracą swoje wartości odżywcze. Wiele korzystnych związków rozpada się pod wpływem zbyt wysokiej temperatury. Jedzenie powinno być przecież nie tylko smaczne, ale także pożywne. Z tego względu szczerze odradzamy korzystanie z podobnych metod.

Gorąca woda dodana do ogórków kiszonych jest przyczyną jeszcze jednego problemu. Wrzątek hamuje proces fermentacji mlekowej. Będzie ona przebiegać dużo mniej intensywnie, przez co ogórki ukiszą się wolniej i w mniejszym stopniu.

Dlaczego ogórki powinno się zalewać letnią wodą?

Woda używana do ogórków kiszonych nie powinna być ani zbyt chłodna, ani za gorąca. Optymalna jej temperatura oscyluje w granicach 20 stopni. W takiej temperaturze zachowa się najwięcej składników odżywczych i witamin, które naturalnie występują w ogórkach. Letnia woda stworzy też idealne warunku dla bakterii, które odpowiedzialne są za proces fermentacji mlekowej.

Używanie wody letniej to nie tylko aspekt prozdrowotny. Nie bez znaczenia jest także korzyść praktyczna. W wodzie o temperaturze ok. 20 stopni znacznie skuteczniej rozpuszczą się przyprawy, których używamy do przyrządzania ogórków kiszonych.

Skąd najlepiej brać wodę używaną do kiszenia? Jej źródło nie ma aż tak dużego znaczenia. Wiele osób całkiem słusznie stawia na zwyczajną kranówkę. Należy jedynie upewnić się, że w naszych kranach nie płynie woda z dodatkiem chloru.

Jeśli nie masz pewności, jakiej jakości wodę dostarczają Twoje wodociągu, zawsze możesz wybrać te butelkową- niegazowaną. Idealnie sprawdzi się taka o średniej twardości. Zbyt twarda lub zbyt miękka zalewa może zaburzyć proces fermentacji mlekowej zachodzącej w ogórkach kiszonych. Z kiszonych warzyw przygotujesz najprostszą i najlepszą sałatkę. Czy piana zebrana na powierzchni zalewy od ogórków jest powodem do obaw?

gotowe ogórki kiszone.png