Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Otworzyłeś słoik z kiszonymi ogórkami i zobaczyłeś pianę? Wyjaśniamy, co oznacza
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 06.01.2023 20:58

Otworzyłeś słoik z kiszonymi ogórkami i zobaczyłeś pianę? Wyjaśniamy, co oznacza

Otworzyłeś słoik z kiszonymi ogórkami i zobaczyłeś pianę? Wyjaśniamy, co oznacza
canva/Yotka

Zobaczyłeś pianę po otwarciu słoika z ogórkami kiszonymi? Piana jest wynikiem procesu fermentacji, jest więc zupełnie naturalnym zjawiskiem. Jeśli jednak piana jest twarda i robi się z niej kożuch, należy ją usunąć, ponieważ za jakiś czas na kiszonkach może pojawić się pleśń.

Ogórki kiszone są świetnym dodatkiem do zimnej płyty i do sałatek. Przygotujemy z nich również smaczną pastę kanapkową, ugotujemy zupę. Ogórki świetnie pasują także do dań głównych, np. kultowych schabowych, żeberek, czy duszonej wołowiny. Najlepsze kiszonki przygotujemy samodzielnie w domu.

Podczas kiszenia ogórków zachodzi proces fermentacji, w którym wytwarzany jest kwas mlekowy i dwutlenek węgla. Kwas odpowiedzialny jest za mętny kolor wody i pianę, która pojawia się w słoiku. Dzięki bakteriom kwasu mlekowego ogórki są idealnie kwaśne i bardzo zdrowe. Ogórki kiszone zawierają duże ilości witaminy C, a kwas mlekowy pozytywnie wpływa na cały układ trawienny.

Ogórki kiszone należy przechowywać w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu. Zbyt wysoka temperatura i promienie słoneczne mogą źle wpłynąć na proces fermentacji, a ogórki szybciej się zepsują. Przed wstawieniem ogórków do spiżarni lub piwnicy, zawsze upewnij się, że zakrętki szczelnie przylegają do słoika. Dopływ świeżego powietrza również zepsuje kiszonki.

Co oznacza piana na ogórkach kiszonych? Czy można je jeść?

Piana, która pojawia się na wierzchu kiszonki, jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Nie musisz się więc martwić, że ogórki nie nadają się do jedzenia. Piana powstaje w procesie fermentacji ogórków. Piany można pozbyć się w prosty sposób. Wystarczy zebrać ją łyżką.

Czasem piana twardnieje i tworzy się z niej gruby kożuch. Taką pianę również należy zebrać, a słoik szczelnie zakręcić i wstawić do lodówki. Jeśli nie usuniesz kożucha powstałego z piany, po jakimś czasie na ogórkach może pojawić się pleśń.

Dlaczego ogórki kiszone gazują po otworzeniu słoika?

Gazujące ogórki również nie są powodem do niepokoju. W procesie fermentacji, oprócz piany, wytwarza się również dwutlenek węgla. Gaz ten produkowany jest przez bakterie mlekowe.

Słoiki z ogórkami kiszonymi są szczelnie zakręcane, więc gaz nie ma jak się ulatniać. Dwutlenek węgla ulatnia się dopiero podczas okręcania słoika, dlatego więc ogórki sycą i gazują.

Dowiedz się również, jak sprawdzić, czy jajka są świeże. Przyrządzasz śledzie na przystawkę? Sprawdź, jak pozbyć się z nich nadmiaru soli.

ogórki kiszone
canva/madaland

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: