Na jakie grzyby należy teraz szczególnie uważać?
Bez wątpienia leśne grzyby zajmują szczególne miejsce w polskiej kuchni. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią spałaszowaliby specjały z ich dodatkiem. Wiosną w lasach pojawiają się pierwsze grzyby. Te widoczne na powyższym zdjęciu z pewnością nie powinny znaleźć się w naszym koszyku.
Niebezpieczne grzyby w polskich lasach
Nie da się ukryć, że grzyby często goszczą na naszych stołach. Dodajemy je do rozmaitych potraw, które niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Ostatnio wspominaliśmy o grzybach, które swoim wyglądem przypominają kalafiora.
Wiosną w lasach można napotkać na różne grzyby. Jednym z gatunków są smardze. Nie są one trujące, jednak bardzo łatwo pomylić je z grzybami, które stwarzają spore zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Mowa o piestrzenicy kasztanowatej.
Piestrzenica kasztanowata pojawia się w polskich lasach już od marca. Swoim wyglądem przypomina wspomniane powyżej smardze. Jednak podstawową różnicą jest to, że w ich wnętrzu skrywają się substancje trujące dla człowieka.
Grzyb ten zawiera gyromitrynę, która w organizmie człowieka metabolizuje do monometylohydrazyny, która występuje w paliwie rakietowym, więc ja nie wiem, czy chciałbym jeść coś, co mogę znaleźć w rakiecie jako jej paliwo — wyjaśnił Zdobysław Czarnowski z Lasów Państwowych, przytaczany przez portal Medonet.
(Wikipedia / Kruczy89 / CC BY-SA 3.0)
Trujące grzyby mogą nam poważnie zaszkodzić
Grzyby, takie jak piestrzenica kasztanowata, mogą doprowadzić do poważnych problemów z układem pokarmowym. Oprócz tego negatywnie wpływają na wątrobę, śledzionę, nerki oraz wzrok. W najgorszych przypadkach zatrucia może dojść nawet do zgonu.
Piestrzenica kasztanowata charakteryzuje się pomarszczonym brązowym kapeluszem, który trochę przypomina orzechy włoskie. Oprócz tego cechuje się przyjemnym zapachem, który zachęca do konsumpcji. Jednak lepiej po prostu ich unikać.
W polskich lasach możemy natknąć się na różne trujące grzyby. Zalicza się do nich między innymi muchomory i borowiki szatańskie. Niestety, niebezpieczeństw jest o wiele więcej. Jakie gatunki powinniśmy omijać szerokim łukiem?
borowik szatański
tęgoskór pospolity
mleczaj wełnianka
maślanka wiązkowa
muchomor czerwony
muchomor sromotnikowy
muchomor wiosenny
muchomor jadowity
lisówka pomarańczowa
olszówka
wieruszka zatokowa
zasłonak rudy
Podczas grzybobrania najlepiej zbierać wyłącznie te grzyby, które są nam dobrze znane. Warto również zapoznać się z apelem GIS-u, który został opublikowany na rządowej stronie. Dzięki niemu wyprawa na grzyby będzie znacznie bezpieczniejsza.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Medonet; Wikipedia