Smakosze.pl
Grzyb wygląda trochę jak kalafior

Wikipedia / Jerzy Opioła / CC BY-SA 4.0

Czy grzyb przypominający kalafiora jest jadalny?

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Grzyby często goszczą w naszych potrawach. Dodajemy je do dań mięsnych, zup i sosów. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy uwielbiają leśne grzyby. Niektóre z nich mogą wywołać spore zaskoczenie za sprawą swojego wyglądu. Siedzuń sosnowy do złudzenia przypomina kalafiora. Okazuje się, że jest jadalny.

Smakowite grzyby wiele razy przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Nie bez powodu cieszą się takim uznaniem wśród smakoszy. Oczywiście ciekawe walory smakowe nie są wyłącznie domeną borowików, kurek i maślaków. Godne uwagi są również grzyby noszące miano siedziuni sosnowych.

Grzyby podobne do kalafiora

Nie od dziś wiadomo, że grzyby mogą wyglądać bardzo różnie. Jakiś czas temu na naszym portalu gościł żółciak siarkowy. Dziś przyjrzymy się bliżej gatunkowi, który przypomina na pierwszy rzut oka kalafiora.

Niektórzy smakosze na widok takiego grzyba nie wiedzieliby, czy aby na pewno jest on jadalny. Siedzuń sosnowy nie stwarza zagrożenia dla ludzi. Grzyby można wykorzystać na wiele pysznych sposobów.

Grzyby takie jak siedzuń sosnowy dobrze sprawdzają się w zupach i sosach. Specjał znakomicie smakuje po usmażeniu. Można go także dodać do porannej jajecznicy. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by je po prostu ususzyć

Grzybiarze, którzy napotkają na nietypowy smakołyk, mają dużo szczęścia. Od 1990 roku grzyby te były objęte ochroną i ich zrywanie było niedozwolone. Usunięto je z listy chronionych gatunków w 2014 roku.

(Wikipedia / Jerzy Opioła / CC BY-SA 3.0)

Gdzie znajdziemy nietypowe grzyby?

Jak sama nazwa wskazuje siedzuń sosnowy występuje zazwyczaj przy drzewach iglastych. Rośnie bezpośrednio na ich korzeniach. Tym samym uznawany jest za pasożyta drzew. Przez niepozorne grzyby pień może zgnić nawet do 3 metrów wysokości. Wówczas grzyby można znaleźć po charakterystycznym zapachu, wydzielanym przez zainfekowane drzewa, który przypomina terpentynę.

Siedzuń sosnowy rośnie przeważnie od lipca do listopada. Więc jeszcze musimy trochę poczekać na pierwsze okazy. Podczas zbiorów należy zachować ostrożność, ponieważ grzyby są bardzo delikatne i źle znoszą transport.

Grzyby z uwagi na swoją nietypową strukturę w swoim wnętrzu gromadzą piasek, owady oraz inne nieczystości. W związku z tym, przed wykorzystaniem ich w kuchni, należy je solidnie oczyścić. Jak smakuje siedzuń sosnowy?

Smak charakteryzuje się nutami, które odrobine przypominają orzechy. Z pewnością takie walory zostaną docenione przez wielu smakoszy. Warto pamiętać, że siedzuń sosnowy nie jest sprzedawany i trzeba znaleźć go samodzielnie. Podczas grzybobrania powinniśmy uważać na silnie trujące grzyby.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Dziennik Zachodni; Wikipedia

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
kawa w upały

Porady

Czy można pić kawę w upalne dni?

Czytaj więcej >